LII Sesja RM: o likwidacji pomnika na Placu Monte Cassino oraz o nieudanej próbie nadania nazwy dla mostu przy Okrzei (RETRANSMISJA)

W dniu 29 listopada br. w sali narad UM Krosna odbyła się LII Sesja Rady Miasta Krosna. Radni miejscy zadecydowali m.in. o likwidacji pomnika na Placu Monte Cassino, przyjęciu Miejskiego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii, nadaniu nazwy mostu na rzece Wisłok w ciągu ulicy Stefana Okrzei, kontynuacji akcji odstraszania ptaków.

ZOBACZ RETRANSMISJĘ Z LII SESJI RADY MIASTA KROSNA

Poniżej przedstawiamy najważniejsze tematy dyskutowane podczas Sesji RM:

Likwidacja pomnika na Placu Monte Cassino

Uchwała o likwidacji pomnika została przegłosowana znaczącą większością głosów – 19 głosów za, wobec 2 głosów wstrzymujących się (radna Anna Dubiel i radny Robert Hanusek).

Radny Paweł Krzanowski pytał – co się stanie z tym reliktem systemu totalitarnego?

Na pytanie odpowiedział Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej – Krzysztof SmereckiZostanie on odtworzony bez elementów, które wiążą go z systemem totalitarnym. Plany przewidują umieszczenie go na skwerze pomiędzy ulicami Lwowską i Wojska Polskiego. Będzie on nosił nazwę Poległym za Ojczyznę.

Nadanie nazwy dla mostu na rzece Wisłok przy ulicy Okrzei

Burzliwa dyskusja poprzedziła głosowanie nad uchwałą nadania nazwy dla mostu na rzece Wisłok przy ulicy Okrzei.

Radny Adam Przybysz pytał – dlaczego projekt nadania nazwy Inki dla mostu na rzece Wisłok jest na drugim miejscu w głosowaniu skoro ten projekt ma 3 pozytywne opinie? Czy w przypadku pozytywnego przegłosowania pierwszego projektu tj. nadaniu nazwy Tytusa Trzecieskiego dla wspomnianego mostu będziemy głosować nad drugą nazwą?. Dlaczego na drugim projekcie uchwały widnieje adnotacja Prezydenta Miasta Krosna – nie zgadzam się?

Przewodniczący Zbigniew Kubit odniósł się do pytania o ustaloną kolejność głosowania: Sprawa jest bardzo prosta. Prezydium Rady Miasta przyjęło taki porządek obrad jaki mamy.

Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki: Nie traktowałby tego w kategoriach politycznych…każdy kto przejeżdża przez ten most zapyta się – kto to był Trzecieski?…chodzi o pamieć o osobach, dzięki którym ten region podkarpacki dźwignął się z ogromnej biedy galicyjskiej. 

Projekt uchwały nad nadaniem nazwy Trzecieskiego dla mostu przy Okrzei – większością głosów został przez radnych odrzucony. Projekt uchwały nad nadaniem nazwy Inki dla w/w mostu również nie został pozytywnie przegłosowany.

Akcja odstraszania ptaków w Krośnie

Głos w kwestii odstraszania ptaków zabrała Iwona Walaszczyk – Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska – Akcja odstraszania, co pokazują działania podjęte np. w Rzeszowie przynosi pozytywny skutek. Będziemy kontynuować odstraszanie, choć mamy problem z protestem pewnej organizacji.

Radny Przybysz zapytał o możliwość odstraszania ptaków na składowisku odpadów. Nie widzę takiej potrzeby, żaden mieszkaniec oprócz pana tego nie zgłaszał – podsumowała pani Walaszczyk.

Zamknięcie kładki przy ulicy Drzymały. O sprawie pisaliśmy tutaj.

Radny Robert Hanusek wyraził zaniepokojenie zamknięciem kładki na Białobrzegach oraz prosił o podjęcie działań mających uruchomić ten przejazd.

Radny Krzanowski pytał z kolei – jak badany był stan techniczny kładki?. Z kolei radny Łukasz Kwolek zapytał prezydenta o termin otwarcia kładki.

Prezydent Miasta Krosna oświadczył, że nad tym zagadnieniem pracują w tej chwili eksperci i pracownicy Urzędu Miasta.

Na sesji przegłosowano uzupełnienie składu Komisji Kultury, Sportu i Turystyki i Komisji Budżetowej Rady Miasta Krosna o nowego radnego – Łukasza Kwolka.

Uszczelnienie systemu segregacji odpadów

Radni zastanawiali się jak uszczelnić system związany z segregacją śmieci wśród mieszkańców. Radny Sławomir Bęben zarzucał urzędnikom, że już 3 lata temu miały być podjęte odpowiednie kroki uszczelniające system a obecnie – poza budowaniem wiat – nie widać konkretnych działań ze strony urzędu.

Radny Witold Skiba zauważył, że podwyżka uderza w ludzi którzy już segregują odpady, więc, jego zdaniem trzeba szukać oszczędności gdzie indziej. Przecież według przedstawionych danych brakuje nam ok. 10 tys. mieszkańców, może tutaj należy poszukać uszczelnienia systemu – argumentuje.

Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej – Krzysztof Smerecki tłumaczył, że skutki podjętych działań przyjdą dopiero w przyszłości a wina nie leży po stronie urzędników. Dane pokazują, że ok 8 tys. mieszkańców Krosna nie jest podanych w deklaracjach i nie płaci za odbiór odpadów. Ok. 4 tys. osób wyjechało na emigracje zarobkową a 4 tys. osób najprawdopodobniej zamieszkuje na stałe w Krośnie. Według Naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej wina leży po stronie administracji bloków wielorodzinnych, która nie jest w stanie określić liczby osób w nich zamieszkałych.

Dyskusję podsumował Prezydent Miasta Krosna: Chcemy osiągnąć wynik 30% segregowanych odpadów. Musimy to zrobić, nie mamy wyjścia. Możemy zastosować system represyjny ale wywołamy bój na terenie miasta Krosna.

ZOBACZ DYSKUSJĘ NAD PROBLEMAMI GOSPODARKI KOMUNALNEJ W KROŚNIE

Na obradach nie brakowało też elementów humorystycznych, podczas przerwy radny Paweł Krzanowski prezentował książkę MÓJ przyjaciel KOT. Radny klubu PIS zadeklarował, że książkę przeznaczy na specjalną aukcję a dochód ze sprzedaży przekaże krośnieńskim OTOZ Animals.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z SESJI RM

29-11-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)