Las Grabiński jak Katyń. “Dbajmy o teraźniejszość, żebyśmy nie musieli znów odzyskiwać niepodległości” (FILM, FOTO)

Las Grabiński jak Katyń. “Dbajmy o teraźniejszość, żebyśmy nie musieli znów odzyskiwać niepodległości” (FILM, FOTO)

IWONICZ / PODKARPACIE. W Lesie Grabińskim w Iwoniczu odbyły się uroczystości ku czci poległych partyzantów. Właśnie w tym miejscu, 24 lipca 1944 r. pododdział ukraińskiego batalionu SS-Galizien pod niemieckim dowództwem dokonał egzekucji strzałem w tył głowy na 72 aresztowanych przywiezionych z więzienia w Jaśle. Polegli w walce o niepodległość pochodzili w głównej mierze z Lubatowej, ale również z Iwonicza, powiatu Biecz, Brzostka, Korczyny, Krościenka Niżnego, Sanoka, Krosna i Strzeszyna. 18 ciał nie rozpoznano. Co roku, w miejscu kaźni, odbywają się uroczystości przypominające bestialski czyn kata, ale przede wszystkim pamięć polskich bohaterów.

Po przemówieniu burmistrza i mszy świętej w Lesie Grabińskim, mieszkańcy udali się pod Grób Nieznanego Żołnierza mieszczący się na cmentarzu w Iwoniczu. Odmówiono tam modlitwę za zmarłych żołnierzy oraz złożono okolicznościowe wiązanki.

ZOBACZ CAŁE PRZEMÓWIENIE BURMISTRZA WITOLDA KOCAJA

ZOBACZ CAŁE KAZANIE KS. KAZIMIERZA GIERY

25-07-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)