Kwesta na rzecz Starego Cmentarza w Krośnie (ZDJĘCIA)

KROSNO / PODKARPACIE. W Krośnie rozpoczęła się piętnasta kwesta na rzecz Starego Cmentarza. W zbieraniu funduszy na renowację nagrobków uczestniczy ponad dwieście osób. Kwestę organizują Komitet Ratowania Starego Cmentarza i Podkarpackie Towarzystwo Historyczne.

W tym roku kwesta odbywa się przez trzy dni na krośnieńskich cmentarzach. Wolontariusze kwestują na Starym Cmentarzu przy ul. Krakowskiej (1 i 2 listopada) i cmentarzu w Polance (1 listopada) oraz przy bramach Cmentarza Komunalnego przy ul. Wyszyńskiego (31 października, 1 i 2 listopada).

W zbiórce funduszy na rzecz odnawiania kolejnych grobów na Starym Cmentarzu biorą udział m.in. młodzież i nauczyciele z krośnieńskich szkół, Związek Strzelecki ,,Strzelec” Józefa Piłsudskiego – Jednostka Strzelecka 1910 z Krosna, potomkowie rodzin pochowanych na tym cmentarzu oraz inne osoby zaangażowane w ratowanie zabytkowych nagrobków.

Odnawianie krośnieńskiego Starego Cmentarza rozpoczęto w 2003 roku. Zebrane podczas kolejnych kwest środki oraz wsparcie z samorządu i służb konserwatorskich pozwoliły na wyremontowanie ogrodzenia oraz odnowienie około czterdziestu grobowców i nagrobków.

Na Starym Cmentarzu spoczywają: dawni burmistrzowie: Jan Świętnicki, Adam Śmiglewski, Sylwester Jaciewicz, August Lewakowski, Jan Kanty Jugendfein i Józef Bergman; artyści: Stanisław Bergman i Stanisław Janik; rzeźbiarze: Andrzej Lenik; architekci: Napoleon Nawarski i Wiktor Sikorski; powstańcy – listopadowi: Juliusz Kallay i styczniowi: m.in. Jan Nepomucen Gniewosz i Dionizy Mazurkiewicz; sybiracy; Legioniści Józefa Piłsudskiego – Stanisław Jugendfein i Kazimierz Nowakiewicz; uczestnicy I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej, m.in. generał Edward Korczak-Wereszczyński i późniejszy oficer AK – Władysław Gościński; zasłużeni dla miasta duchowni m.in. O. Józef Krzysik; lekarze – m.in. pierwszy dyrektor szpitala w Krośnie Karol Kaczkowski; nauczyciele i naftowcy m.in. dyrektor rafinerii w Krośnie Stanisław Wachal. Tu również znajduje się grób Emilii Stacherskiej, siostry Ignacego Łukasiewicza, działaczki niepodległościowej. Najcenniejszy jest kuty w czerwonym piaskowcu nagrobek Sylwestra Jaciewicza, burmistrza Krosna. Zdobi go płaskorzeźba zmarłego, autorstwa Józefa Sroczyńskiego. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1839 roku – to kamienny, wysoki na 4 metry obelisk Karoliny i Antoniego Schaytterów. Największą wartością Starego Cmentarza jest to, że zabezpieczając nagrobki możemy odtworzyć pamięć o pochowanych tutaj ludziach, zasłużonych dla Krosna i dla walki o niepodległość Polski.

Zobacz galerię zdjęć ze Starego Cmentarza w Krośnie:

 

01-11-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)