Kupujemy monitor – porady, które ułatwiają zakup sprzętu

Monitory wciąż używa się zarówno do pracy przy komputerach stacjonarnych, jak i jako rozszerzenie ekranu laptopa. Czy wiesz, jakie parametry powinien mieć monitor wysokiej klasy? Dowiesz się tego z naszego tekstu!

Jaką rozdzielczość powinien mieć monitor do komputera?

Rozdzielczość określa liczbę pikseli, które wyświetlane są na ekranie. Jest podawana jako ich liczba w poziomie oraz pionie – wartość ta wpływa na wrażenie głębi czy nasycenie kolorów. W obecnie produkowanych monitorach najczęściej spotyka się rozdzielczość Full HD, czyli 1920 × 1080 pikseli. Nadają się one do pracy i oglądania filmów. O klasę wyżej stoją monitory QHD (2560 × 1440 pikseli). Dają zazwyczaj większą przestrzeń roboczą i pozwalają na wyświetlanie większej ilości szczegółów. Jeszcze lepsze są monitory 4K, a więc te o rozdzielczości 3180 × 2160 pikseli. Takie modele zapewniają najlepszą jakość obrazu. Wybierane zazwyczaj przez graczy i grafików.

Jak wybrać monitor pod kątem oświetlenia?

Jasność monitora to niezwykle istotna kwestia, ponieważ przekłada się bezpośrednio na komfort pracy. Do podświetlania obrazu stosuje się zazwyczaj diody LED umieszczone krawędziowo, czyli na bokach matrycy. W monitorach wykorzystujących technologię podświetlenia pełnego diody występują bezpośrednio za matrycą, co pozwala uzyskać efekt dużego kontrastu. Oświetlenie opisuje się w jednostkach cd/m2, czyli kandelach na metr kwadratowy. Optymalną wartością jest tutaj 140 cd/m2, jednak to rozwiązanie nie sprawdzi się w każdym przypadku. Jeśli monitor stoi w bardzo jasnym lub mocno nasłonecznionym pokoju, znacznie lepiej sprawdzi się większa wartość, taka jak 250 cd/m2.

Jaką przekątną i proporcje mają monitory do komputera?

Duży monitor przydaje się wtedy, gdy wymagane jest oglądanie na ekranie dużej ilości szczegółów. W większości przypadków do pracy biurowej wystarcza jednak monitor o przekątnej 24 cali. Podczas zakupu warto wziąć pod uwagę miejsce ustawienia sprzętu oraz możliwość objęcia wzrokiem całego ekranu bez obracania głową. Istotne są także proporcje, ponieważ mogą one znacząco wpłynąć na przekątną. Często spotykany stosunek boków to 16:9. Można jednak rozszerzyć nieco tę wartość do 16:10 lub zdecydować się na niestandardowe 21:9.

Jakie dodatkowe funkcje mogą mieć monitory?

Często spotykaną funkcją jest efekt 3D, pozwalający na wyświetlanie trójwymiarowych obrazów. Najczęściej trzeba do niego dokupić specjalne okulary. Na wyświetlanie treści wpływa też funkcja HDR, która oferuje zwiększenie rozpiętości między jasnymi a ciemnymi tonami. Daje to lepiej odwzorowane barwy i żywszy obraz. Nowoczesny sprzęt umożliwia ponadto dotykową obsługę, a zakrzywienie ekranu sprawia, że wydaje się on większy i zapewnia lepsze wrażenia podczas grania czy oglądania filmów. Szeroki wybór monitorów znajdziesz w ofercie sklepu EMPIK: https://www.empik.com/elektronika/komputery-i-laptopy/monitory,362103,s.

image001_9

materiały nadesłane
artykuł sponsorowany 

17-12-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym: