KROSNO: Radni powiatowi walczą o lepszą przyszłość wojewódzkiego szpitala. Jednogłośnie przyjęli apel (FILM, ZDJĘCIA)

KROSNO: Radni powiatowi walczą o lepszą przyszłość wojewódzkiego szpitala. Jednogłośnie przyjęli apel (FILM, ZDJĘCIA)

KROSNO / PODKARPACIE. Rada Powiatu Krośnieńskiego jednogłośnie przyjęła apel w sprawie podniesienia stopnia systemu zabezpieczenia dla Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie. Przypomnijmy, że krośnieńska lecznica znalazła się na liście placówek z II stopniem. Szpitale, które nie znalazły się w sieci (III st.) nie mają zagwarantowanego finansowania, natomiast będą mogły, tak jak do tej pory, startować w konkursach świadczeń.

Niedawno wszystkie oddziały wojewódzkie NFZ opublikowały listy placówek, które  zakwalifikowały się do sieci szpitali. Podzielono ją na sześć różnych poziomów. W pierwszym stopniu głównie znalazły się szpitale powiatowe, w drugim – ponadpowiatowe, zaś w trzecim – wojewódzkie. Kolejne poziomy to szpitale: ogólnopolskie, onkologiczne, pediatryczne i pulmonologiczne. Placówki, które znalazły się na tej liście mają być szczególnie istotne dla zapewnienia pacjentom równego dostępu do świadczeń zdrowotnych.

W III st. sieci w województwie znalazły się: szpital powiatowy w Sanoku, szpital powiatowy w Mielcu, wojewódzki szpital w Przemyślu, kliniczny szpital nr 2 w Rzeszowie oraz American heart of Poland także w Rzeszowie.

Warto dodać, że szpitale, które znalazły się w III st. sieci będą miały zagwarantowane finansowanie w ramach umowy z NFZ. Wykazy wejdą w życie od 1 października tego roku, i będą obowiązywały do 30 czerwca 2021 r.

Takiej pewności co do finansowania nie mogą mieć placówki, które figurują na listach jako zakwalifikowane do I oraz II st. Szpitale, które nie znalazły się w sieci, będą mogły tak jak do tej pory startować w konkursach świadczeń. W tym gronie znalazł się Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie.

Warto podkreślić, że do konkursów będą mogły przystępować także szpitale sieciowe. Wówczas, gdy trzeba będzie uruchomić np. dodatkowe oddziały – także będą mogły ubiegać się o środki finansowe.

Jakie pieniądze dla szpitali?

Podstawą finansowania lecznic z sieci będzie ryczałt. Jego wysokość wyliczana będzie na podstawie liczby i struktury świadczeń, które wykonywano w poprzednim okresie.

W pierwszym kwartale funkcjonowania sieci pod uwagę brane będą świadczenia wykonane przez konkretny szpital w 2015 roku, jednak według cen obowiązujących w dniu wejścia w życie sieci. Ryczałt określa wzór, zawarty w rozporządzeniu. Jest taki sam dla wszystkich szpitali.

Ponadto osobnemu finansowaniu będą podlegały świadczenia szczególnie ważne z punktu widzenia potrzeb pacjentów. W tej grupie można wymienić chociażby udzielanie pomocy w razie zawałów serca, programy lekowe, endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego, odbieranie porodów.

W zamierzeniu sieć szpitali ma pomóc pacjentom i usprawnić działanie placówek. Zgodnie z przewidywaniami pacjenci zyskają lepsza dostępność do poradni przyszpitalnych, znaczne skrócenie kolejek na SOR oraz w izbach przyjęć, kompleksową opiekę, czy zapewnienie rehabilitacji. Z kolei szpitale będą zapewniały świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu leczenia szpitalnego, wysokospecjalistyczne, programów lekowych, czy ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (realizowanych w przychodniach przyszpitalnych).

W poniedziałek, podczas nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Krośnieńskiego, radni jednogłośnie przyjęli apel w sprawie zmiany kwalifikacji stopnia podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie.

Apel Rady Powiatu Krośnieńskiego

“Kierując się troską o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców powiatu krośnieńskiego, Rada Powiatu Krośnieńskiego w pełni popiera starania Dyrektora Szpitala w sprawie zmiany zakwalifikowania Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie z II stopnia podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej na terenie województwa podkarpackiego w ramach „sieci szpitali” – na stopień III.

Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie jest  największym ośrodkiem leczniczym w południowej części województwa podkarpackiego, obsługującym bardzo dużą liczbę pacjentów z terenu miasta Krosna, powiatu krośnieńskiego oraz powiatów sąsiadujących.

Mamy nadzieję, że poparcie Rady Powiatu Krośnieńskiego wspomoże działania odwoławcze Dyrektora Szpitala w staraniach o uzyskanie wyższego stopnia podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.

Mając na względzie wagę powyższej sprawy, apelujemy o ponowne przeanalizowanie kwalifikacji Szpitala oraz podniesienie poziomu jego kwalifikacji do III stopnia zabezpieczenia w ramach „sieci szpitali”.

Wkrótce materiał video z wypowiedziami członków zarządu powiatu oraz radnych.

Trwa sesja Rady Powiatu Krośnieńskiego.

Transmisję na żywo z obrad przeprowadził portal tvKrosno.pl

RETRANSMISJA

17-07-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)