Kiedy zostanie ukończona wieża widokowa na górze Cergowej?

DUKLA / PODKARPACIE. Trwa budowa wieży widokowej na znanym szczycie Beskidu Niskiego – Cergowej 716 m n.p.m. Wykonawcą wieży jest firma STAL – TECH sp. z o.o. Inwestycja miała zostać zakończona jeszcze w lipcu br., jednak do tej pory konstrukcji nie udało się ukończyć. Sprawdziliśmy przyczyny tak znacznego opóźnienia.

O budowie wieży widokowej w tym miejscu debatowano już w 2007 roku. Wtedy radni gminy wyrazili zgodę na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. Zrobiła to także wojewoda Ewa Draus, co umożliwiło staranie się o budowę. Jednak wtedy wieża, z różnych przyczyn, nie powstała.

Do pomysłu powrócono w 2017 roku a projekt wieży zlecono mgr. inż. arch. Stefanowi Stempinowi z Pracowni Projektowania Architektonicznego “Architraw” z Krosna.

Inwestorem budowy jest gmina Dukla, a wyłonionym wykonawcą robót firma STAL – TECH sp. z o.o. z Michałówki w gminie Radymno, która zaoferowała najniższą kwotę spośród trzech firm startujących w przetargu, tj. 682 647,27 zł. Termin wykonania wieży upłyną 31.07.2017r.

O możliwych przyczynach opóźnienia informuje zapytana przez nas Krystyna Boczar – Różewicz z Urzędu Gminy w Dukli  – Z tego co nam wiadomo wykonawca miał pożar w magazynie i spaliła się duża część materiału przeznaczonego na konstrukcję. Były również problemy z podłożem podczas wykonywania fundamentów.

Poprosiliśmy Burmistrza Dukli o szczegółowe wyjaśnienia związane z niedotrzymaniem terminu przez wykonawcę inwestycji. Czekamy na odpowiedź.

Z kolei przedstawicielka firmy STAL – TECH sp. z o.o. oświadczyła w rozmowie telefonicznej, że w chwili obecnej pan prezes jest na wyjeździe służbowym i jest on jedyną osobą w spółce, która mogłaby udzielić informacji dotyczących inwestycji na Cergowej.

O opinię na temat budowy wieży zapytaliśmy mieszkańców Dukli. Przedstawiciele społeczności lokalnej w większości są zwolennikami tej inwestycji. Uważają, że to krok w dobra stronę, który może przyciągnąć turystów do Dukli i okolic. Miejscowych niepokoi fakt, że ciągle nie widać końca budowy wieży. Jeden z mężczyzn miał nawet swoją teorię na temat opóźnienia inwestycji – Słyszałem od znajomego, że robota stała, bo jakaś pani urzędnik blokuje inwestycję ze względu na jej zły wpływ na środowisko naturalne. Z kolei ja się pytam gdzie ta pani była jak starano się o pozwolenie na budowę?.

Obecnie na Cergowej prace znów ruszyły pełną parą. Został wykonany betonowy podest pod konstrukcję a postępy robót są uzależnione od warunków pogodowych.

Do sprawy na pewno powrócimy.

foto: Piotr Jaracz

źródło: Red., UG Dukla

 

23-11-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)