INTERWENCJA: Dlaczego emeryci z gminy Chorkówka nie mają ulgi na przejazdy?

CHORKÓWKA / PODKARPACIE. Do naszej redakcji zadzwoniła emerytka z gminy Chorkówka prosząc, aby sprawdzić czy to prawda, że jej gmina jako jedyna, w której transport prowadzi MKS Krosno, nie podpisała umowy na ulgi dla seniorów? Magistrat potwierdza jej przypuszczenia.

Rafał Woźniak

Jak podaje Joanna Sowa, rzecznik UM Krosna: – Gmina Miasto Krosno podpisała w 2016 roku porozumienia międzygminne w zakresie organizacji publicznego transportu zbiorowego na obszarze gmin: Jedlicze, Chorkówka, Krościenko Wyżne, Korczyna, Miejsce Piastowe i Wojaszówka.

Wszystkie gminy z wyjątkiem gminy Chorkówka zawarły w swoich porozumieniach zakres ulg dla swoich mieszkańców, tj:
osoby które ukończyły 70 rok życia (100 %),
honorowi dawcy krwi (w zależności od ilości oddanej krwi – ponad 18 l -50%, ponad 30 l – 100 %),
renciści i emeryci (50 %),
uczniowie klas 1-4 szkół podstawowych dojeżdżających do szkoły jeżeli odległość od domu do szkoły przekracza 3 km – ulga obowiązuje jedynie w obszarze Gminy (100 %),
uczniowie klas 5, 6 szkół podstawowych oraz gimnazjów dojeżdżających do szkoły jeżeli odległość od domu do szkoły przekracza 4 km – ulga obowiązuje jedynie w obszarze Gminy (100 %).

Wójt Chorkówki Andrzej Koniecki w rozmowie telefonicznej poinformował redakcję, że podczas negocjacji międzygminnych przedstawiciele gmin Krościenko Wyżne, Korczyna, Miejsce Piastowe, Wojaszówka i Jedlicze nie byli zadowoleni z oferty Gminy Krosno dotyczącej porozumienia w zakresie organizacji publicznego transportu zbiorowego. W związku z tym oczekiwał, że wymienione gminy nie podpiszą tego porozumienia, tak jak zrobiła to Gmina Chorkówka.

foto: MKS Krosno

Nie potrafię zrozumieć dlaczego ja i osoby starsze z mojej gminy mają kupować cały bilet. Na wsi mieszkają przecież ludzie z niskimi emeryturami i rentami i każdy grosz się liczy – oburza się zgłaszająca problem kobieta.

Krośnieński magistrat, jako podmiot zarządzający Miejską Komunikacją Samochodową poinformował redakcję, że wartość dopłaty dla gminy Chorkówka z tytułu wprowadzenia w/w ulg dla swoich mieszkańców jest niemożliwa do oszacowania, z uwagi na brak danych o ilości osób, które z takiej ulgi by skorzystały.

Rejestracja przejazdu odbywa się poprzez zbliżenie karty do kasownika w autobusie. Koszt ulg stanowić będzie iloczyn ilości przejazdów i różnicy pomiędzy wartością pełnopłatnego przejazdu, a wartością przejazdu z daną ulgą – informuje UM Krosna.

Do sprawy emerytów i rencistów z Gminy Chorkówka na pewno powrócimy.

24-11-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)