„III Turystyczna Jesień w Gminie Jedlicze” i „Święto Pieczonego Ziemniaka”! (ZDJĘCIA)

JEDLICZE / PODKARPACIE. W Jedliczu odbyły się imprezy pod hasłem „III Turystyczna Jesień w Gminie Jedlicze” i „Święto Pieczonego Ziemniaka” zorganizowane prze Gminny Ośrodek Kultury oraz Stowarzyszenie Turystyczne „Cyba”.

Miłośnicy wycieczek krajoznawczych wędrowali po Pogórzu Strzyżowskim. Na trasie wycieczki znalazły się zabytki architektury drewnianej w Gogołowie i Brzezinach, Galeria Sprzętów Dawnych, Pomnik Chrystusa Króla w Małej  oraz Muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim. Na wzniesieniu w Gogołowie można było podziwiać majestatyczne drewniane rzeźby wykonane podczas międzynarodowych plenerów rzeźbiarskich „Drewnoludy”  oraz oglądać rozległą panoramę Pogórza. W godzinach popołudniowych dzieci wraz z opiekunami spotkali się na wzniesieniu zwanym „Cyba” żeby wspólnie puszczać latawce. Przy sprzyjającym wietrze, na tle błękitnego nieba, różnorodne kształty latawców mieniły się kolorami w zawiłych akrobacjach. Odbyły się też konkursy na: precyzję sterowania latawcami, na latawce najwyżej utrzymujące się powietrzu oraz na najciekawsze egzemplarze.

Kolejną grupę stanowili amatorzy leśnych wycieczek, którzy wędrowali z Długiego do Żarnowca gdzie w godzinach popołudniowych i wieczornych odbyło się wspólne pieczenie ziemniaków i ognisko. Dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności sportowe podczas różnorodnych gier i zabaw oraz posilić się upieczoną nad ogniskiem kiełbaską. Do wspólnej zabawy i tańców przy ognisku zagrzewał łemkowski zespół: „A Gdzie To Dawniej Stroiło” oraz zespoły śpiewacze „Jarzębina” z Piotrówki oraz „Magnolia” z Podniebyla. Gdy ognisko się dopalało przyszedł czas na smakowanie upieczonych w popiele przepysznych ziemniaków. Po zmroku odbyła się projekcja filmu „Z Andrusem po Galicji: Jedlicze i okolice”, w którym znany satyryk i dziennikarz Artur Andrus z humorem przedstawił atrakcje naszej gminy. Po projekcji filmu wszyscy zgromadzili się przy ognisku, by śpiewać piosenki turystyczne przy dźwiękach gitary, na której przygrywał Pan Ryszard Mosoń.

Ciekawą atrakcją była możliwość obserwacji przez teleskopy rozgwieżdżonego nieba dzięki prowadzącym obserwacje Mariuszowi Świętnickiemu i Rafałowi Hawajowi. Można było dostrzec niewidoczne gołym okiem obiekty gwiazd m.in. Albireo w Łabędziu oraz Mizar i Alkor w Wielkim wozie, mgławice planetarną w Lutni m57, galaktykę Andromedę.

źródło: GOK Jedlicze, Stowarzyszenie Turystyczne “Cyba”

10-10-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)