Wystawa czasowa w Muzeum Podkarpackim w Krośnie

Wczytuję mapę...

Data/Czas
21/08/2017 - 23/08/2017
00:00

Lokalizacja
Krosno


KROSNO/ PODKARPACIE. Krośnieńskie Muzeum Podkarpackie od 10 sierpnia do 17 września 2017 r. prezentuje wyjątkową wystawę czasową poświęconą twórczości Macieja Syrka. Ekspozycja jest okazją do zapoznania się z dotychczasowym dorobkiem rzeźbiarskim współczesnego twórcy mieszkającego i tworzącego w Krośnie.

Maciej Syrek urodził się w 1951 r., jako wnuk znanego artysty-rzeźbiarza Józefa Smoczeńskiego. Ukończył Wydział Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w 1975 r. w pracowni prof. Antoniego Hajdeckiego. Pięć lat później otworzył w Krośnie swoją pracownię, którą prowadzi do chwili obecnej. W latach 1975-1989 pracował jako instruktor do spraw plastyki w Wojewódzkim Domu Kultury w Krośnie.

Swoje prace prezentował na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych, w muzeach, galeriach –  także za granicą: w Niemczech, Francji, Anglii, Austrii, Szwajcarii, na Węgrzech, Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. W 2007 r. został laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Krosna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury. W 2009 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi dla Republiki Węgierskiej nadanym przez Prezydenta Węgier László Sólyoma.

 

Plakat zaproszenie na wystawe czasową Mciej Syrek

 

 

Początki jego twórczości związane były z rzeźbą w drewnie oraz z ceramiką. Obecnie swoje prace odlewa w brązie i łączy je z marmurem, kamieniem, drewnem, a nieraz ze szkłem. Jest twórcą posągu Chrystusa, który stoi na szczycie kaplicy w Hercegkút na Guzikowym Wzgórzu, nieopodal Sárospatak  na Węgrzech.

Artysta utrwala sylwetki kobiet, mężczyzn, postaci proroków ze Starego Testamentu, świętych. Tematyka jego rzeźb jest różnorodna, od figur szachowych i zwierząt, do postaci pochodu karnawałowego, sięga też do kultury żydowskiej. Umiejętnie dobiera styl i charakter swoich prac, dzięki czemu stał się twórcą rozpoznawalnym, nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Jego niewielka rozmiarami rzeźba wydaje się być monumentalna. Inspiruje go sztuka wczesnochrześcijańska i bizantyńska, historia, literatura, filozofia, metafizyka i muzyka.

Ważną rolę odgrywają również jego korzenie, Krosno i okolice, pogranicze kultur, wpływy wielu narodów, grup etnicznych i religii.  Niekiedy w swoich płaskorzeźbach stosuje łacińskie sentencje. W dalszym ciągu poszukuje nowych inspiracji, umiejętnie łączy brąz z kamieniem, które przenikają się formą i tworzą wspólną kompozycję rzeźbiarską. Jak pisze Jan Tulik: „Wyobraźnia Macieja Syrka to żywioł, który owocuje eksplozją form wydobywanych z kamienia, drewna, metalu – rozgrzanego metalu, który tylko on potrafi ujarzmić, w odpowiedniej sekundzie zalać lodowatą wodą, by wyrwać z płynnego żywiołu ten jedyny, niepowtarzalny i według niego najwłaściwszy kształt. Kształt wyrwany jednej chwili, o jakiej artysta decyduje”.

Zgromadzone na wystawie dzieła pochodzą z różnych okresów twórczości, od  wczesnych prac aż po najnowsze, głównie ze zbiorów prywatnych artysty, a uzupełniają je eksponaty ze zbiorów Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Ekspozycja ta da Państwu możliwość wglądu w plastyczny świat uzdolnionego twórcy obdarowanego ogromną wyobraźnią artystyczną oraz stale rozwijanymi umiejętnościami.

źródło: Anna Guz-Iwaniec (Kurator wystawy)/ Miasto Krosno

21-08-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)