PODKARPACIE. Mosty, przepusty, kluczowe drogi – dla saperów z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej to nie tylko elementy krajobrazu, ale potencjalne punkty strategiczne. Podczas dwudniowego szkolenia rotacyjnego żołnierze doskonalili umiejętności rozpoznania inżynieryjnego w realistycznych warunkach terenowych. To właśnie terytorialsi z Podkarpacia pokazali, jak ważna jest precyzja, współpraca i gotowość do działania – niezależnie od sytuacji.
W dniach 26 – 27 kwietnia 2025 roku, kompania saperów 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przeprowadziła szkolenie rotacyjne, którego głównym celem było doskonalenie elementów wsparcia inżynieryjnego. Podczas dwudniowego szkolenia żołnierze 3 PBOT doskonalili m.in. umiejętności z zakresu rozpoznania obiektów drogowych i elementów infrastruktury zlokalizowanych w rejonie potencjalnych działań.
Zadania wykonywano w realistycznych warunkach terenowych, a szkolenie miało charakter praktyczny. Od wczesnych godzin porannych drużyna rozpoznania inżynieryjnego realizowała zadania jako inżynieryjny patrol rozpoznawczy (IPR), którego głównym celem było rozpoznanie obiektów drogowych i elementów infrastruktury zlokalizowanych w rejonie działań. W ramach inżynieryjnych patroli saperzy m.in. analizowali stan odcinków drogowych, przepustów i innych kluczowych punktów infrastruktury, które mogą mieć strategiczne znaczenie w rejonie potencjalnych działań.
Zadania inżynieryjne realizowano zespołowo, z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu i map taktycznych. Zebrane informacje były przekazywane do punktu dowodzenia, zwiększając świadomość sytuacyjną i umożliwiając precyzyjne określenie zadań dla plutonu saperów oraz pododdziałów rozminowania.
– W celu spowolnienia ruchu przeciwnika sformowano dwie grupy minowania i niszczeń. Ich zadaniem było minowanie wskazanych rejonów i odcinków dróg oraz wykonywanie zawał leśnych. Równolegle, drużyna oczyszczania wody ćwiczyła jej pozyskiwanie i uzdatnianie. Dla zapewnienia mobilności wojsk własnych przećwiczono również elementy rozpoznania i pokonywania zapór minowych – mówi kpt. Grzegorz, dowódca kompanii saperów 3 PBOT.
Żołnierze z kompanii saperów 3 PBOT wykazali się wysokim poziomem wiedzy, precyzją oraz skutecznością w planowaniu i prowadzeniu działań rozpoznawczych.
– Szkolenie rotacyjne kompanii saperów to nie tylko doskonalenie taktyki i procedur. To przede wszystkim budowanie gotowości do działań w sytuacjach kryzysowych oraz w warunkach zagrożenia infrastruktury cywilnej. Saperzy muszą być przygotowani do szybkiej oceny sytuacji i wsparcia działań zarówno wojskowych, jak i ratowniczych – podkreśla płk Michał Małyska, dowódca 3 PBOT.
Udział w szkoleniach rotacyjnych pozwala żołnierzom 3 PBOT łączyć wiedzę teoretyczną z praktyką a także rozwijać kompetencje w zakresie rozpoznania terenowego i oceny obiektów o znaczeniu strategicznym.
– Szkolenie potwierdziło wysoką gotowość bojową kompanii saperów i ich zdolność do prowadzenia operacji inżynieryjnych w zróżnicowanym środowisku działania – podsumowuje ppor. Mateusz z kompanii saperów 3 PBOT.
[ngg src=”galleries” ids=”13809″ display=”basic_thumbnail”]
por. Magdalena Mac
cz.p.o. Oficer Prasowy 3 PBOT
Materiały nadesłane
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.