“Coraz więcej osób korzysta z dobrodziejstw lasu”. Istotna edukacja!

Jednym z priorytetów Lasów Państwowych jest edukacja społeczeństwa. Oferta edukacyjna LP skierowana jest do dzieci, młodzieży, dorosłych, w tym także osób niepełnosprawnych. Działania są ważne ze względu na to, aby zapewnić trwałość przyrody i racjonalnie gospodarować zasobami leśnymi.

Statystyki pokazują, że wzrasta liczba osób, które korzystają z dobrodziejstw lasu. Z roku na rok zwiększa się także świadomość wspólnej odpowiedzialności za przyrodę. 

– Każdy z nas lubi przebywać na łonie natury, a celem najczęściej jest odpoczynek od zgiełku miasta, niedzielny spacer z rodziną lub leśne grzybobranie. Jednak, aby poznać i zrozumieć las, nie wystarczy w nim tylko być, czytać o nim czy oglądać na fotografiach. Dobrze uczyć się o jego tajnikach od osób, które na co dzień się nim zajmują oraz mają odpowiednie wykształcenie. Bezcenne jest zobaczenie go na własne oczy, móc go dotknąć i posłuchać. Dlatego tak ważne jest prowadzenie edukacji leśnej przez leśników – podkreśla Magdalena Misiorowska, specjalista ds. edukacji i turystyki w RDLP w Krośnie

520 pracowników zaangażowanych w edukację. Zajęcia dla blisko 110 tys. osób

Lekcje terenowe i wycieczki z przewodnikiem, lekcje w zielonej klasie, spotkania z leśnikiem w szkołach, w domach kultur, konkursy leśne, akcje, imprezy okolicznościowe oraz wystawy edukacyjne oraz oczywiście zajęcia w terenie. Nie sposób wyliczyć wszystkich edukacyjnych działalności prowadzonych przez leśników. W sumie w 2021 roku w edukację leśną społeczeństwa na terenie RDLP w Krośnie było zaangażowanych 520 pracowników. Udało się przeprowadzić zajęcia dla blisko 110 tys. osób.

Ważną rolę w procesie edukacyjnym pełnią obiekty, które znajdują się w każdym z nadleśnictw zarządzanym przez RDLP w Krośnie. Wspomnianych edukacyjnych obiektów jest w sumie 695. Są to: izby edukacyjne, leśne wiaty, leśne ścieżki, szkółki, drzewostany czy wieże przeciw pożarowe. Wszystkie te obiekty mają charakter edukacyjny. Nie możemy również zapomnieć o bogatej infrastrukturze, która powstaje przy ścieżkach i szlakach górskich.

Las w mieście, czyli Centrum Edukacji Ekologicznej przy RDLP w Krośnie

Przy siedzibie biura RDLP w Krośnie, znajduje się Centrum Edukacji Ekologicznej, w którym odbywają się zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz warsztaty i szkolenia dla dorosłych z różnych grup zawodowych.

– Cieszy się ono ogromnym zainteresowaniem na terenie całego Podkarpacia. Tylko od czerwca do końca września 2021 w zajęciach edukacyjnych udział tam wzięło ponad 2 tys. osób. Wszyscy uczestnicy mają tu możliwość zdobywania wiedzy z zakresu budowy, biologii i ekologii lasu, zjawisk przyrodniczych, jakie tam zachodzą czy roli lasu i drewna w odniesieniu zarówno lokalnym, jak i globalnym. Mogą poznać specyfikę i znaczenie pracy leśnika, szczególnie w kontekście zrównoważonego rozwoju – dodaje Magdalena Misiorowska.

Centrum Edukacji Ekologicznej zajmuje w sumie teren około 1,4 ha. Uczestnicy poznają las poprzez bezpośrednie obserwacje.

– W trakcie godzinnej wycieczki po niej mogą nauczyć się jak zbudowany jest las, czym jest jego mikroklimat, gdzie żyją w nim dzikie zwierzęta, a także nauczyć się bezpiecznego przebywania w lesie. Obecność starych pni i kłód pozwala wytłumaczyć rolę martwego drewna w przyrodzie oraz jego znaczenia dla lasu i licznych organizmów. Duża liczba gatunków drzew i krzewów zgromadzonych na terenie całego obiektu umożliwia rozpoznawanie ponad 150 gatunków roślin. Przybyli goście mają możliwość uczyć się tutaj świata przyrody wszystkimi zmysłami, co szczególnie dla najmłodszych jest bezcenną lekcją – przekazuje Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Tematyka prowadzonych zajęć w Centrum Edukacji Ekologicznej swoim zakresem obejmuje elementy podstawy programowej przedmiotów przyroda i biologia szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Od trzech lat prowadzone są również szkolenia i warsztaty m.in. dla nauczycieli.

– Lasy Państwowe to instytucja, która w innowacyjny sposób wdrożyła światowe wytyczne dotyczące zrównoważonej gospodarki leśnej. Mogą być przykładem dla innych podmiotów, które w swej działalności powinny myśleć o przyszłych pokoleniach, jak działać w sposób zapewniający trwałość przyrody przy jednoczesnym użytkowaniu jej zasobów – zaznacza rzecznik RDLP w Krośnie.

Lekcje on-line z leśnikami

Postęp technologiczny, ale przede wszystkim pandemia, skłoniły instytucje leśne, jak i inne palcówki, do prowadzenia zajęć edukacyjnych on-line. Pracownicy prowadzą zajęcia internetowe, ale też przygotowują tematyczne prezentacje multimedialne, czy filmy edukacyjne. Na ten moment przygotowywanych jest 26 propozycji lekcji online, które mogą być prowadzone na żywo.

– Serdecznie zapraszamy wszystkich nauczycieli i wychowawców do uczestniczenia w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez leśników, szczególnie w warunkach terenowych. Są niezapomnianą i nieocenioną lekcją dla dzieci i młodzieży. Zbliżają ich do świata natury, zaprzyjaźniają z nią, sprawiają, że czują się tam dobrze, dzięki czemu, poza nauką gatunków drzew i krzewów, warstw lasu i praca leśnika, uwrażliwiają ich na świat przyrody. To w konsekwencji zbuduje w nich poczucie świadomości ekologicznej i odpowiedzialności za naszą planetę – kończy Magdalena Misiorowska, specjalista ds. edukacji i turystyki w RDLP w Krośnie.

„Dofinansowano ze środków Lasów Państwowych”

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Hodowla lasu, czyli precyzyjne zasady dbałości o najcenniejsze surowce (ZDJĘCIA)

Urządzanie lasu. Co robić, aby cieszyć się nim przez pokolenia? (ZDJĘCIA)

zdjęcie poglądowe

źródło: Red., RDLP w Krośnie

08-09-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)