Ciężko pracują i dobrze się przy tym bawią (ZDJĘCIA)

KROSNO / PODKARPACIE. Już rozpoczęły się wakacje, jednak dla młodzieży z polsko-słowackiej grupy warsztatowej to czas intensywnej pracy. Tancerze z Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Tanecznego „Kleks”, Zespołu Tańca Współczesnego „Strecz” z Krosna oraz Tanečnégo divadla „Bodies” z Veľkego Šariša pod okiem choreografów przygotowują widowisko, które zaprezentowane zostanie w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w 2018 roku.

Sami zainteresowani nie zdradzają jaka będzie fabuła przedstawienia. Uchylają jednak rąbka tajemnicy, że będzie o nich samych, ich życiu i tańcu – pasji, która łączy niezależnie od miejsca zamieszkania. Niewątpliwie same warsztaty pokazały, że ten rodzaj sztuki jest językiem uniwersalnym, znoszącym wszelkie granice i bariery językowe. Te nie przeszkadzają w pracy nad przedstawieniem. Widać to także w działaniu trójki choreografów: Katarzyny Korony – głównego choreografa, Aleksandry Fejdasz – prowadzącej grupę polską i Henriety Háberovej – zajmującej się grupą słowacką. Każdego dnia zajęcia podzielone były na dwie części. Pierwsza – warsztatowa – służyła doskonaleniu techniki tańca, zaś w drugiej wprowadzane były poszczególne elementy choreografii. Nad nimi obie grupy będą później, niezależnie od siebie, pracowały, by w dalszej części połączyć wszystko w jedno widowisko. Nad trwającymi warsztatami czuwała Katarzyna Sikora, ekspertka przygotowująca ich program.

Warsztaty, jak i cały projekt, powstały dzięki współpracy Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza i Podduklianskeho osvetového strediska w Svidníku.

Niestety czas szybko mija i warsztaty dobiegły końca, ale za to radość z wspólnego tańca pozostanie, tego w oparciu o który budowane jest widowisko i transgraniczne porozumienie. Warsztaty były realizowane w ramach projektu „Aleja tańca” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Tekst i foto: Paweł Fiejdasz

źródło: materiały nadesłane / RCKP

04-07-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)