„Zobaczyć Beskid Niski” – ścieżka turystyczna z audiodeskrypcją (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. We wsi Olchowiec na Podkarpaciu dobiega końca realizacja projektu „Zobaczyć Beskid Niski” – ścieżka turystyczna z audiodeskrypcją”. Innowacyjny szlak powstaje z myślą o osobach z niepełnosprawnościami wzroku. Będzie to pierwsza taka trasa w kraju i w województwie podkarpackim oraz w Beskidzie Niskim wyposażona w urządzenia, które będą przekazywać dźwiękowe komunikaty opisujące to, co znajduje się w danym miejscu.

03_11

O realizowanym projekcie, a także o dostępności osób z niepełnosprawnościami do kultury i turystyki rozmawiano podczas konferencji zorganizowanej w Klimkówce. Udział w niej wzięli  między innymi: Małgorzata Jarosińska-Jedynak – sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, zdalnie – Paweł Wdówik – sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Jolanta Sawicka – wicewojewoda podkarpacki, Tadeusz Matuszewski – zastępca prezesa PFRON, Beata Białowąs – członek zarządu województwa śląskiego. Samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Piotr Pilch.

Projekt realizowany jest przez bieszczadzką grupę GOPR dzięki wsparciu finansowemu z budżetu województwa. Wartość projektu to ponad 196 tys. złotych. Ścieżka pod nazwą „Zobaczyć Beskid Niski” rozpoczynać się będzie w centrum wsi Olchowiec i ma mieć długość ok. 4,5 km. W większości będzie przebiegać po drodze gruntowej.

Trasa, która rozpocznie się na parkingu, przechodzić będzie przez most, następnie obok cerkwi, a dalej wzdłuż żółtego szlaku turystycznego PTTK. Na trasie jest kilka ciekawych punktów, takich jak przydrożne kapliczki czy punkty widokowe. Ścieżka dalej dochodzi do drogi asfaltowej, gdzie skręca w lewo do muzeum wsi łemkowskiej w Olchowcu. Tam łączy się ze ścieżką edukacyjno-historyczną Olchowiec. Wracając do drogi, szlak biegnie dalej i zatacza koło, kończąc się w Olchowcu.

09_5

To bardzo cenny projekt, który przyczyni się nie tylko do uatrakcyjnienia oferty turystycznej Podkarpacia, ale przede wszystkim wychodzi naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom osób niewidomych i niedowidzących, którzy nie powinni być wykluczeni – mówi wicemarszałek Piotr Pilch.

Wytyczona ścieżka zostanie wyposażona w 18 urządzeń, które będą miały za zadanie   przybliżyć osobom niewidomym i niedowidzącym otaczającą ich przestrzeń. Będą one połączone z dedykowaną aplikacją. Nadajniki wzbudzone przez aplikację mobilną będą uruchamiać dźwiękowe komunikaty.

Uczestnicy konferencji rozmawiali nie tylko o realizowanym na Podkarpaciu projekcie ścieżki z audiodeskrypcją. Poruszono tematy związane z kwestiami prawnymi dotyczącymi wypoczynku osób z niepełnosprawnościami. Mówiono także o działaniach rządu w ramach programu Dostępność Plus.

źródło: UMWP


ZOBACZ RÓWNIEŻ: KONFEDERACJA: Protest przeciwko przymusowi szczepień, paszportom covidowym i bezprawnym obostrzeniom!

tvPolska


16-12-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)