Marszałek Ortyl apeluje o oddawanie osocza: To dar

RZESZÓW, REGION / PODKARPACIE. Marszałek województwa podkarpackiego apeluje do osób, które przeszły zakażenie koronawirusem o oddawanie osocza. – Państwa osocze to absolutnie altruistyczny dar – podkreśla marszałek Ortyl.

osocze

Foto: pixabay.com

W tym pełnym wyzwań czasie, w którym żyjemy, wobec pandemii, która tak zmienia i niszczy nasz świat, najważniejsza jest ludzka solidarność, empatia i szacunek dla bliźnich – mówi marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, apelując o oddawanie osocza, które ratuje życie.

„Podziel się życiem” – tak akcję zachęcającą do oddawania przez ozdrowieńców osocza nazwało Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Apel skierowany jest do osób w wieku 18 – 65 lat, które przechorowały COVID-19 i zostały wyleczone, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie prosi o kontakt telefoniczny pod numerem 17 867 26 71 lub 17 867 20 30 wew. 58 lub 39, albo o kontakt mailowy na adres: ozdrowieniec@rckk.rzeszow.pl.

Państwa osocze to absolutnie altruistyczny dar. Może uratować życie komuś obcemu, ale może także być niezbędne dla członka rodziny, sąsiada, kolegi – proszę Państwa o solidarność w tej trudnej rzeczywistości. Jednocześnie bardzo dziękuję za Państwa pomoc i solidarność. – zwraca się do ozdrowieńców marszałek Władysław Ortyl.

 

201119_Ozdrowiciele_osocze

Grafika: UMWP

 

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie podaje, że osocze ozdrowieńca zawiera przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19. Po przetoczeniu osocza wraz z przeciwciałami następuje eliminacja wirusa z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem, a tym samym leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami, jest bardziej skuteczne.

Pacjenci uznani za wyleczonych i zdrowych mogą oddać osocze co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od ukończenia izolacji – informuje RCKiK.

 

Ozdrowieńcy to:

– osoby, które zostały uznane za zdrowe po przechorowaniu COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu;

– osoby po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, z wytworzonymi przeciwciałami do tego wirusa, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu;

– osoby, które po zakażeniu SARS-CoV-2 nie miały wykonywanego testu, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo od zakończenia izolacji;

– osoby, które przeszły zakażenie bezobjawowo (posiadają przeciwciała anty-SARS-CoV-2 potwierdzone testem) i minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał.

 

Ozdrowieniec powinien spełniać standardowe kryteria zdrowotne dla honorowego dawcy krwi, m.in. waga, wzrost, dobry stan zdrowia:

  • wiek 18-65 lat,
  • zachowane proporcje wagi do wzrostu (nie mniej niż 50 kg),
  • posiadać ważny dokument tożsamości z numerem PESEL (dowód osobisty, prawo jazdy, paszport),
  • być po lekkostrawnym posiłku,
  • czuć się zdrowo.

 

WSTRZYMAJ SIĘ OD ODDAWANI KRWI DZISIAJ NA CZAS OKREŚLONY JEŻELI:

• Jesteś w trakcie miesiączki i 3 dni po,

• Nastąpiło przerwanie ciągłości tkanek (tatuaż, kolczyki) – 6 miesięcy,

• Poddałeś się zabiegowi biopsji, gastro-, kolono-, laparo-, artroskopii – 6 miesięcy,

• Usunąłeś zęba – 7 dni,

• Zażywałeś antybiotyki – 2 tyg. od zakończenia i całkowitego wyleczenia,

• Byłeś szczepiony (od 48h do 1 mies. – zapytaj lekarza),

• Cierpisz na zmiany skórne – do czasu postawienia diagnozy,

• W okresie ciąży i 6 mies. po porodzie oraz w okresie karmienia,

• Byłeś w więzieniu, areszcie – 6 mies. od zakończenia pobytu,

• Chorowałeś na gruźlicę – od wyleczenia na 2 lata.

 

Na stałe krwi nie można oddawać, jeżeli – sprawdź TUTAJ

 

Dawca osocza musi wyrazić zgodę na zastosowanie osocza w badaniach klinicznych i do wydania do frakcjonowania. Ostateczną i wiążącą decyzję o oddaniu osocza do celów klinicznych podejmuje lekarz w dniu kwalifikacji lekarskiej.

 

Źródło: UMWP, RCKiK w Rzeszowie

21-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)