WOJASZÓWKA / PODKARPACIE. W Łękach Strzyżowskich odbyło się „Święto Pieczonego Ziemniaka i Dyni”. Organizatorami imprezy byli Gmina Wojaszówka, Sołtys wsi Łęki Strzyżowskie, Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich, OSP Łęki Strzyżowskie oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Wojaszówce.
foto: pixabay.com
W tegorocznym konkursie na Największą i Najpiękniejszą Dynię w Gminie Wojaszówka udział wzięło 10 sołectw. Każdy z sołtysów, tak jak w roku ubiegłym miał za zadanie wyszukać w swojej miejscowości Gospodarza, który wyhodował największą dynię. Wytypowana i zgłoszona przez sołtysa dynia została naznaczona przez pracownika UG specjalnie przygotowaną na cele konkursu pieczęcią przedstawiającą herb gminy – tylko oznaczone dynie brały udział w konkursie. W dniu konkursu dynie również zostały oznakowane nazwą „swojej” miejscowości.
Dynie prezentowały się okazale, zarówno pod względem wielkości jak i od strony estetycznej – przystrojone i wymalowane. Jury w składzie: Helena Słowik, Marian Gardzina oraz Anna Kędra dokonało pomiaru dyń – biorąc pod uwagę średnią arytmetyczną dwóch pomiarów – obwodów równikowego i południkowego. W konkursie przyznano dwa I miejsca, II oraz III. Różnica pomiarów zwycięskich dyni wynosiła zaledwie 0,5cm, co przesądziło o przyznaniu dwóch pierwszych miejsc. Każdy z uczestników konkursu, zarówno gospodarz jak i Sołtys zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami oraz nagrodami w postaci grabi lub motyki, które wręczył Wójt Gminy Wojaszówka.
Wyniki konkursu na największą dynię przedstawiały się następująco:
I miejsce Wojkówka – gospodarz Państwo Katarzyna i Wojciech Gazda (średnia 180,5cm)
I miejsce Przybówka – gospodarz Państwo Anna i Marian Koniccy (średnia 180 cm)
II miejsce Wojaszówka – gospodarz Pani Małgorzata Jurgowian (średnia 155cm)
III miejsce Łęki Strzyżowskie – gospodarz Pani Maria Panek (średnia 150,5cm)
Uwagę uczestników imprezy przykuł również straganik, na którym Pan Wojciech Gazda prezentował ozdobne kolorowe dynie oraz wyroby z pszczelego wosku w postaci świec. Ponadto jadalne odmiany można było skosztować oraz poznać tajniki uprawy tego wartościowego warzywa.
Dynia posiada wiele wartości odżywczych i właściwości leczniczych, których nie sposób przecenić. To warzywo bogate w minerały, zwłaszcza potas, fosfor, wapń czy magnez, błonnik i karoten. Pestki dyni to doskonałe źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Miąższ dyni zawiera szereg potrzebnych nam witamin m. in. A, E i K, C czy witaminy z grupy B, a przy tym ma niewiele kalorii, dzięki czemu jest szeroko stosowana w kuchni fit.
Dla najmłodszych uczestników przygotowano szereg zabaw i konkursów, w których wykazali się oni duża kreatywnością i pomysłowością. Każde dziecko zostało nagrodzone drobnym upominkiem za wspólną zabawę. Ponadto dzięki firmie Cellfast każdy chętny mógł wznieść się balonem.
Ważnym punktem na tegorocznej imprezie były stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z naszej Gminy. Panie przygotowały przepyszne dania, których głównymi składnikami były oczywiście ziemniak i dynia. Dania przyciągały tłumy dzięki pięknej prezentacji, zapachom no i przede wszystkim dzięki nieocenionym walorom smakowym.
Po części oficjalnej rozpoczął się festyn, podczas którego grał zespół MIKADO.
Za przygotowanie Święta Pieczonego Ziemniaka i Dyni składamy podziękowania dla Sołtysa wsi Łęki Strzyżowskie, KGW Łęki oraz Bartne, OSP Łęki Strzyżowskie oraz Radnym Rady Sołeckiej. Ponadto Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu całej gminy Wojaszówka dziękujemy za przygotowanie wspaniałych dań z dyni i ziemniaka, a firmie CELLFAST za ufundowanie nagród.
źródło: Gmina Wojaszówka
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.