5 mln złotych dla powiatu krośnieńskiego. Ważne dla mieszkańców inwestycje (VIDEO)

5 mln złotych dla powiatu krośnieńskiego. Ważne dla mieszkańców inwestycje (VIDEO)

POWIAT KROŚNIEŃSKI / PODKARPACIE. 5 mln zł trafi do samorządów z terenu powiatu krośnieńskiego w ramach rządowego programu wspierającego realizowanie ważnych dla mieszkańców inwestycji. To istotny zastrzyk pieniędzy w czasie, gdy większość gmin i powiatów zmaga się z problemami finansowymi w związku z pandemią koronawirusa. Poznaliśmy zadania, które będą wykonywane na terenie powiatu krośnieńskiego przy wsparciu środków centralnych.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln.

Łącznie w skali całego kraju do samorządów trafi 12 mld złotych. Na Podkarpacie 789 mln zł. Z perspektywy zarządzających gminami i powiatami to niezwykle ważne wsparcie. W dobie pandemii koronawirusa wiele samorządów zmaga się z poważnymi problemami finansowymi.

Źródłem przyznawanych dotacji jest Fundusz COVID-19. Wsparcie jest bezzwrotne.

Pozyskane środki będzie można wykorzystać na bliskie mieszkańcom inwestycje, m.in. na budowę żłobków, przedszkoli czy dróg – a także inne niezbędne lokalnie działania.

RFIL (Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych-red.) to kolejny przykład dobrych praktyk realizowanych przez polski rząd. Samorządy odpowiadają za 40% publicznych wydatków inwestycyjnych. Środki, które trafiły na ich konta są kluczowe z punktu widzenia dalszego rozwoju. Obecnie jest to szczególnie istotne. Z uwagi na pandemię COVID-19 gminy borykają się z wieloma problemami – m.in. uzyskują obniżone dochody z podatków. Z tego względu wsparcie, którego udziela rząd jest na wagę złota i ma duże znaczenie dla nas wszystkich. Samorządy będą realizować kolejne inwestycje bez konieczności zadłużania się, z kolei lokalne firmy – często wykonawcy tych zadań – zachowają miejsca pracy. Konsekwencją takich działań będzie poprawa jakości życia mieszkańców, bo to ich potrzebom starają się sprostać włodarze gmin. Dlatego tym bardziej cieszę się, że rząd znów zauważa potrzeby mieszkańców mniejszych miejscowości. Jako przedstawiciel rządzącej koalicji wyrażam zadowolenie z faktu, że po latach inwestowania w duże, miejskie ośrodki – co niestety odbywało się kosztem małych i średnich samorządów – obecnie kładziemy nacisk na zrównoważony rozwój wszystkich regionów kraju – mówi Piotr Uruski, poseł na Sejm RP.

Do powiatu krośnieńskiego trafi kwota 5 mln zł

Zrealizowanych zostanie szereg inwestycji

3_30
materiały nadesłane

Powiat krośnieński

Powiat krośnieński – 1 000 000,00 – Budowa instalacji oddymiającej w Internacie Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu Zdroju, wykonanie zabezpieczeń przeciwpożarowych w Schronisku Młodzież. w Dukli oraz dostosowanie Budynku Zespołu Szkół w Iwoniczu w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Zakres prac obejmuje m.in.: roboty budowlane, roboty murowe, instalowanie drzwi, okien.

Powiat krośnieński – 1 000 000,00 – Inwestycja polega na przebudowie Domu Wczasów Dziecięcych w Rymanowie Zdroju, w tym obejmuje m.in. wymianę okien, remont elewacji, wymianę drzwi wewnętrznych i wejściowych; przebudowę wejścia; oczyszczenie cokołu kamiennego; remont wybranych pomieszczeń w budynku; wymianę podłóg; wykonanie ścieżki edukacyjno-przyrodniczej; budowę wiaty wypoczynkowej. Stan techniczny budynku – lata 70-te budownictwa – wskazuje na pilną potrzebę realizacji inwestycji.

Powiat krośnieński – 3 000 000,00 – Inwestycja obejmuje m.in. wymianę instalacji c.o., przebudowę kotłowni gazowej i instalacji elektrycznej z wymianą opraw na LED, docieplenie budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz montaż zestawu ogniw fotowoltaicznych (Internat) przy Zespole Szkół w Iwoniczu. Częsta awaryjność systemu grzewczego, lata 70-te budownictwa, wzrost zapotrzebowania na moc cieplną ze względu na wzrost uczniów przebywających w szkole i internacie.

Gmina Chorkówka (powiat krośnieński) 1 500 000,00 – Przedmiotem wniosku jest budowa sieci kanalizacji sanitarnej dla miejscowości Poraj i Faliszówka. W miejscowości Poraj zakres rzeczowy obejmuje budowę 3811 mb kanalizacji grawitacyjnej, 1455 mb kanalizacji ciśnieniowej, 2 sieciowe przepompownie ścieków i 6 przydomowych przepompowni. W Faliszówce wybudowane zostanie 9497 mb kanalizacji grawitacyjnej, 1161 mb kanalizacji ciśnieniowej i 1 pompownia sieciowa. Umożliwi to przyłączenie kanalizacji 210 gospodarstw domowych.

Gmina Jedlicze (powiat krośnieński) 829 886,00 – Przedmiotem inwestycji jest rozbudowa istniejącej szkoły podstawowej w miejscowości Dobieszyn o cztery sale lekcyjne wraz z niezbędną komunikacją, przebudową jednej sali lekcyjnej w której powstanie korytarz do sali gimnastycznej planowanej do budowy w kolejnym etapie rozbudowy szkoły, szatnie odzieży oraz toalety w tym dla osób niepełnosprawnych. Przebudowane zostaną istniejące sanitariaty dostosowując ich do obowiązujących przepisów.

Gmina Jedlicze (powiat krośnieński) 2 000 000,00 – Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Długie, gmina Jedlicze, powiat Krosno – etap I. Zakres obejmuje budowę dwóch przepompowni ścieków w formie studni betonowych o średnicy 1500 mm, podziemnych wyposażonych w dwie pompy każda, rurociągów grawitacyjnych: PVC-U Dn 160 mm – 142,50 mb, Dn 200 mm – 3600,10 mb, rurociągów tłocznych: PE100 SDR17 – 75×4,5 mm – 3,00 mb, 90×5,4 mm – 1307,40 mb, uzbrojenie w studzienki kanalizacyjne o średnicach 425.

Gmina Krościenko Wyżne (powiat krośnieński) 246 092,85 – „Przebudowa drogi gminnej Nr 114905R ul. Księża wraz z budową chodnika w m. Krościenko Wyżne w km 0+920-1+520”. W ramach inwestycji zostanie wykonana zabudowa rowu, która pozwoli na budowę chodnika i poszerzenie jezdni do szerokości normatywnej 5,5 m oraz budowę chodnika.

Gmina Miejsce Piastowe (powiat krośnieński) 1 200 000,00 – Budowa sieci wodociągowej w Rogach i Targowiskach.

Gmina Rymanów (powiat krośnieński) 2 000 000,00 – Przedmiotem inwestycji jest rozbudowa budynku hali sportowej o budynek szkoły podstawowej wraz z przedszkolem w miejscowości Sieniawa. Planuje się budowę dwukondygnacyjnego budynku szkoły, jednokondygnacyjnej przewiązki, (kubatura 11028,69m3), chodników, dróg wewnętrznych, parkingu, zjazdu. Gmina posiada dokumentację. Powstaną wyposażone klasopracownie, sale komputerowe, sala wielofunkcyjna, biblioteka.

Gmina Jaśliska (powiat krośnieński) 1 000 000,00 – Zakres inwestycji obejmuje budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowości Daliowa, Jaśliska, Posada Jaśliska i Wola Niżna poprzez budowę sieci kanalizacji sanitarnej wraz z rurociągiem tłocznym na dł. 28700 mb oraz przyłączy o dł. 4500 m, budowę 10 przepompowni ścieków wraz z instancjami fotowoltaicznymi.


materiały nadesłane

foto nagłówek: poglądowe

14-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)