Zlikwidowali gigantyczną wytwórnię marihuany (ZDJĘCIA)

Funkcjonariusze Bieszczadzkiego OSG zlikwidowali plantację marihuany i zabezpieczyli narkotyki o wartości 12 mln złotych oraz urządzenia do hodowli sadzonek wycenione na 2 mln złotych.

Kilkumiesięczna praca funkcjonariuszy Bieszczadzkiego OSG i CBŚP z Chełma doprowadziła do likwidacji jednej z najlepiej zorganizowanych upraw konopi indyjskich. Na posesji w miejscowości Chybie (powiat cieszyński) zbudowano całą instalację do uprawy. Plantacja mieściła się na dwóch piętrach budynku.

Plantacja wyposażona była min. w kompleksowe systemy oświetlenia, nawadniania, wentylacji, kontroli wilgotności oraz nawożenia – procesy nadzorowane były przez synchronizowany zestaw urządzeń, które monitorowały parametry wpływające na szybki wzrost roślin. Wszystko miało służyć uzyskaniu jak największej wydajności hodowli. Zorganizowanie całego procesu uprawy wymagało od organizatorów poniesienia nakładów rzędu około 2 milionów złotych.

Przestępcy wykonali również nielegalne przyłącza energetyczne o mocy kilkunastu tysięcy woltów, mogące zaopatrzyć w energię nawet duże osiedle mieszkaniowe, co stwarzało bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia okolicznych mieszkańców.

Foto: Straż Graniczna

Foto: Straż Graniczna

Łącznie zabezpieczono 2,5 tys. krzewów konopi w różnym stanie wzrostu, 65 kilogramów marihuany i 15 litrów oleju konopnego. Z zabezpieczonych roślin przestępcy mogli uzyskać 700 kilogramów marihuany o czarnorynkowej wartości ponad 11 milionów złotych. Natomiast z już gotowych ujawnionych narkotyków przeznaczonych do sprzedaży ich zysk mógł osiągnąć kwotę ponad miliona złotych.

Na miejscu zatrzymano 42 – letniego Marka K. z Niemiec – organizatora uprawy i dwóch jego współpracowników: 35 – letniego Marka F. z Bochni i 33 – letniego Krzysztofa S. z Wisły. Mężczyznom postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej w związku z wytwarzaniem znacznych ilości narkotyków, za co grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Lublinie zastosował wobec wszystkich zatrzymanych tymczasowe aresztowanie na trzy miesiące.

Działania prowadzone były wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP z Chełma przy wsparciu PSG w Bielsko-Białej.

Foto: Straż Graniczna

Foto: Straż Graniczna

Źródło: SG

16-06-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)