Zaprezentowano „Program rozwoju edukacji w województwie podkarpackim” (ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Podniesienie jakości i funkcjonalności edukacji w województwie to główny cel ogłoszonego „Programu rozwoju edukacji w województwie podkarpackim do roku 2020”.

Dokument został zaprezentowany 9 czerwca br. podczas konferencji prasowej z udziałem wojewody podkarpackiego Ewy Leniart, wicemarszałka województwa Marii Kurowskiej, podkarpackiego kuratora oświaty Małgorzaty Rauch oraz wicedyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy Macieja Karasińskiego. Program określa rekomendacje dla działań w zakresie kształcenia, wychowania i opieki w perspektywie czasowej odpowiadającej Strategii Rozwoju Województwa – Podkarpackie 2020, uchwalonej przez Sejmik Województwa Podkarpackiego 26 sierpnia 2013 r.

W ramach prac nad przygotowaniem dokumentu została przeprowadzona diagnoza stanu edukacji w województwie podkarpackim, wykonana przez przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Rzeszowie i Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie, pracujących w ramach zespołu zadaniowego powołanego w tym celu przez wojewodę podkarpackiego i marszałka województwa podkarpackiego (list intencyjny dotyczący opracowania programu został podpisany 4 października 2016 r.). Pracom zespołu przewodniczyła podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch.  W analizę i interpretację wyników zaangażowani byli dyrektorzy i nauczyciele ze szkół i placówek w województwie.

Główne cele programu to: spersonalizowane podejście do edukacji, zapewnienie wysokiej  jakości kształcenia, wychowania  i opieki w szkołach, wsparcie nauczycieli w procesie podnoszenia jakości osiągnięć uczniów, maksymalne wykorzystanie zasobów województwa podkarpackiego w  edukacji oraz modernizacja i cyfryzacja.

Jak podkreśliła wojewoda Ewa Leniart, wypracowane w ramach programu rekomendacje pozwolą m. in. na podjęcie działań, które będą dopasowane do aktualnej sytuacji demograficznej i do potrzeb rynku pracy. Tworząc program, nastawialiśmy się na skoordynowanie działań administracji rządowej i samorządowej po to, żeby ustalić priorytety w takim kierunku, aby system edukacji na Podkarpaciu zaczął kształcić osoby, które bez problemu będą mogły odpowiedzieć na wyzwania współczesnego rynku pracy (…). Chcemy zintensyfikować działania na rzecz poszerzenia współpracy z przedsiębiorcami. Chcemy także uruchomić kształcenie w nowych zawodach adekwatnie do oczekiwań pracodawców. Aby to się mogło dokonywać, musimy postawić na doradztwo zawodowe dla młodych ludzi – powiedziała wojewoda.  Natomiast kurator oświaty Małgorzata Rauch – prezentując specyfikę dokumentu – zaznaczyła, że sam program jest zgodą co do tego, w jakich kierunkach edukacja w województwie podkarpackim powinna się rozwijać. – Jego wyjątkowość polega na tym, że określono w nim rzeczywiste potrzeby, które skonsultowano ze środowiskami edukacyjnymi, przede wszystkim z dyrektorami reprezentującymi wszystkie typy szkół – podkreśliła w rozmowie z mediami.

Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki

12-06-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)

Inline
Inline