REKLAMA

X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu (ZDJĘCIA)

KROSNO / PODKARPACIE. X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu rozpoczęły się w Krośnie. Rabin Krzysztof Społowicz poprowadził modlitwę na Cmentarzu Żydowskim, przy ul. Ks. Sarny.

Następnie złożono kwiaty pod tablicą przy ul. Franciszkańskiej, gdzie w czasie niemieckiej okupacji znajdowało się krośnieńskie getto. W uroczystościach wzięli udział świadkowie tamtych czasów Margalit Goldstein i Lucia Retman, które podzieliły się z mieszkańcami Krosna historią swojego życia.

Uroczystościom towarzyszyło szereg wydarzeń m.in.: otwarcie wystaw z Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie pn. „Listy do Sali” w krośnieńskiej PWSZ oraz „Projekt Pamięć” w Muzeum Podkarpackim. W ramach tegorocznych obchodów, odbyło się spotkanie krośnieńskiej młodzieży ze świadkami Holokaustu oraz z ich rodzinami, wysłuchano także  koncertu grupy „Klezmer Band”.

Swoje zbiory biblioteczne udostępniła Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie, która zorganizowała wystawę pn. „Historia Żydów na przestrzeni wieków”.

W najbliższą środę Krośnieńska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie dla młodzieży z Maciejem Rędziniakiem z IPN pt. „Polacy ratujący Żydów, w czasie II wojny Światowej”.

Na zakończenie obchodów w najbliższy piątek (26.01) o godz. 18.00  w Piwnicy PodCieniami  zapraszamy na koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu Jarosława Seredy, Jacka Ścibora oraz Pawła Węgrzyna.

UM Krosno

25-01-2018


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • twój komentarz zostanie wyróżniony
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki)
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.