REKLAMA

Wystawa czasowa w Muzeum Podkarpackim w Krośnie

KROSNO/ PODKARPACIE. Krośnieńskie Muzeum Podkarpackie od 10 sierpnia do 17 września 2017 r. prezentuje wyjątkową wystawę czasową poświęconą twórczości Macieja Syrka. Ekspozycja jest okazją do zapoznania się z dotychczasowym dorobkiem rzeźbiarskim współczesnego twórcy mieszkającego i tworzącego w Krośnie.

Maciej Syrek urodził się w 1951 r., jako wnuk znanego artysty-rzeźbiarza Józefa Smoczeńskiego. Ukończył Wydział Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w 1975 r. w pracowni prof. Antoniego Hajdeckiego. Pięć lat później otworzył w Krośnie swoją pracownię, którą prowadzi do chwili obecnej. W latach 1975-1989 pracował jako instruktor do spraw plastyki w Wojewódzkim Domu Kultury w Krośnie.

Swoje prace prezentował na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych, w muzeach, galeriach –  także za granicą: w Niemczech, Francji, Anglii, Austrii, Szwajcarii, na Węgrzech, Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. W 2007 r. został laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Krosna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury. W 2009 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi dla Republiki Węgierskiej nadanym przez Prezydenta Węgier László Sólyoma.

 

Plakat zaproszenie na wystawe czasową Mciej Syrek

 

 

Początki jego twórczości związane były z rzeźbą w drewnie oraz z ceramiką. Obecnie swoje prace odlewa w brązie i łączy je z marmurem, kamieniem, drewnem, a nieraz ze szkłem. Jest twórcą posągu Chrystusa, który stoi na szczycie kaplicy w Hercegkút na Guzikowym Wzgórzu, nieopodal Sárospatak  na Węgrzech.

Artysta utrwala sylwetki kobiet, mężczyzn, postaci proroków ze Starego Testamentu, świętych. Tematyka jego rzeźb jest różnorodna, od figur szachowych i zwierząt, do postaci pochodu karnawałowego, sięga też do kultury żydowskiej. Umiejętnie dobiera styl i charakter swoich prac, dzięki czemu stał się twórcą rozpoznawalnym, nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Jego niewielka rozmiarami rzeźba wydaje się być monumentalna. Inspiruje go sztuka wczesnochrześcijańska i bizantyńska, historia, literatura, filozofia, metafizyka i muzyka.

Ważną rolę odgrywają również jego korzenie, Krosno i okolice, pogranicze kultur, wpływy wielu narodów, grup etnicznych i religii.  Niekiedy w swoich płaskorzeźbach stosuje łacińskie sentencje. W dalszym ciągu poszukuje nowych inspiracji, umiejętnie łączy brąz z kamieniem, które przenikają się formą i tworzą wspólną kompozycję rzeźbiarską. Jak pisze Jan Tulik: „Wyobraźnia Macieja Syrka to żywioł, który owocuje eksplozją form wydobywanych z kamienia, drewna, metalu – rozgrzanego metalu, który tylko on potrafi ujarzmić, w odpowiedniej sekundzie zalać lodowatą wodą, by wyrwać z płynnego żywiołu ten jedyny, niepowtarzalny i według niego najwłaściwszy kształt. Kształt wyrwany jednej chwili, o jakiej artysta decyduje”.

Zgromadzone na wystawie dzieła pochodzą z różnych okresów twórczości, od  wczesnych prac aż po najnowsze, głównie ze zbiorów prywatnych artysty, a uzupełniają je eksponaty ze zbiorów Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Ekspozycja ta da Państwu możliwość wglądu w plastyczny świat uzdolnionego twórcy obdarowanego ogromną wyobraźnią artystyczną oraz stale rozwijanymi umiejętnościami.

źródło: Anna Guz-Iwaniec (Kurator wystawy)/ Miasto Krosno

16-08-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:




Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • twój komentarz zostanie wyróżniony
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki)
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Inline
Inline