Wypoczywając nad wodą pamiętajmy o bezpieczeństwie

REGION / PODKARPACIE. Z dnia na dzień robi się coraz cieplej, a upalne dni są dobrą okazją do tego, aby wolny czas spędzać nad wodą. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych. Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa pozwoli nam w pełni cieszyć się letnim wypoczynkiem.

Wysokie temperatury sprawiają, że wiele osób spędza wolny czas nad wodą. Nad akwenami wodnymi najbardziej liczy się uwaga i rozsądek wypoczywających. Alkohol i przecenianie własnych umiejętności pływackich lub nieodpowiednia opieka nad dziećmi mogą skończyć się tragicznie. Aby czas spędzony minął przyjemnie i bezpiecznie pamiętajmy o podstawowych zasadach obowiązujących podczas letniego wypoczynku

  • Powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.
  • Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.
  • Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki.
  • Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.
  • Nie skaczmy “na główkę”. Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni. Gdy jednak w czasie kąpieli dojdzie już do urazu kręgosłupa, najważniejsze jest, aby ostrożnie przetransportować poszkodowanego na brzeg i koniecznie sprawdzić drożność dróg oddechowych. Natychmiast wezwijmy także pogotowie ratunkowe. Od naszej reakcji może zależeć czyjeś życie.
  • Materace zostawmy na brzegu – nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
  • Nigdy nie wchodźmy do wody po wypiciu nawet najmniejszej ilości alkoholu.

Pod koniec maja w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim spotkali się przedstawiciele służb, inspekcji i instytucji, by porozmawiać o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży podczas wakacji. Natomiast w połowie maja w Olszanicy, policyjni stermotorzyści brali udział w trzydniowym szkoleniu. Celem szkolenia było doskonalenie umiejętności ratownictwa wodnego przez policjantów wykonujących zadania na wodach i terenach przywodnych.

Policyjna profilaktyka to również obecność policjantów w szkołach, na festynach oraz na imprezach plenerowych. Podczas pogadanek policjanci przypominają dzieciom i młodzieży o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas wypoczynku nie tylko nad wodą, ale również podczas wakacyjnych wycieczek.

W ubiegłym roku podczas letniego wypoczynku utonęły 2 osoby. Do zdarzeń doszło w Polańczyku i w Ostrowie. Tragicznym pod względem utonięć wśród wypoczywających okazał się rok 2015. Podczas letnich miesięcy na terenie województwa podkarpackiego utonęło 17 osób.

Z policyjnych statystyk wynika, że najczęstszą przyczyną utonięć jest kąpiel osób w miejscach niedozwolonych oraz kąpiel po wypiciu alkoholu. Wypadkom nad wodą sprzyja też brawura i brak opieki nad dziećmi.

Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy. Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwie. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy tylko do nas samych.

Źródło: KWP Rzeszów

09-06-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)