WYBORY: Pierwsza tura 21 października, druga 4 listopada (KALENDARZ WYBORCZY)

SANOK / PODKARPACIE. Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję w sprawie terminu przeprowadzenia wyborów samorządowych. Zgodnie z wydanym rozporządzeniem, pierwsza tura odbędzie się 21 października br., a druga 4 listopada. Polacy wybiorą prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych.

Obecna kadencja wszystkich organów samorządowych kończy się 16 listopada. Ogłoszenie daty przeprowadzenia wyborów musiało nastąpić do 16 sierpnia. Tak też się stało. Mateusz Morawiecki wybrał jedyną z trzech możliwych niedziel, podczas której będzie obowiązywał zakaz handlu. Wybory samorządowe odbędą się zatem 21 października. Druga tura 4 listopada, tuż po Wszystkich Świętych, a więc w czasie, kiedy w Polsce może przebywać więcej osób na co dzień mieszkających za granicą.

Podczas wyborów funkcjonować będzie około 30 tys. komisji. Wybierzemy około 2,5 tys. prezydentów miast, burmistrzów i wójtów oraz blisko 40 tys. radnych gminnych. Szacunkowo wybory mają kosztować 450 mln zł. Warto dodać, że nowelizacja ustawy zlikwidowała obowiązek monitorowania przebiegu prac komisji poprzez zainstalowaną w każdym lokalu kamerę.

Będzie obowiązywać zasada dwukadencyjności prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. Z kolei nowe ciała samorządowe wybierzemy już na 5 lat. Przypomnijmy, że w gminach do 20 tys. mieszkańców będą funkcjonować JOWy, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze.

Wybory samorządowe rozpoczną dwuletni cykl, podczas którego wybierzemy również:

europosłów – wiosna 2019,
posłów i senatorów – jesień 2019,
prezydenta – wiosna 2020.

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Dotyczy zarządzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Załącznikiem do rozporządzania jest kalendarz wyborczy, określający dni, w których upływają terminy wykonania czynności wyborczych. Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia, czyli 13 sierpnia.

źródło: Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, Państwowa Komisja Wyborcza

16-08-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)