Wspominając Dolinę Śmierci i krwawe żniwo października 1944. Kolejna rocznica Operacji Karpacko-Dukielskiej (ZDJĘCIA)

NOWOSIELCE / PODKARPACIE. W Nowosielcach przy Pomniku II Czechosłowackiej Brygady Spadochronowej zakończyły się uroczyste obchody 73. rocznicy Operacji Karpacko–Dukielskiej.

Przed południem uczestnicy uroczystości złożyli wieńce na Cmentarzu Wojennym i pod Krzyżem Pojednania w Dukli, a o godzinie 12. na grobach poległych w trakcie walk, pochowanych na cmentarzu w Zarszynie.

Obchody były upamiętnieniem 6 października 1944 roku, kiedy granicę polsko-słowacką przekroczyli pierwsi żołnierze korpusu Czechosłowackiego, walczącego u boku Armii Czerwonej.

W uroczystościach wzięli udział kombatanci, rodziny poległych, przedstawiciele władz wszystkich szrzebli z Polski, Słowacji i Czech, służby mundurowe tych krajów, duchowni różnych wyznań, przedstawiciele oświaty z Nowosielec, mieszkańcy i młodzież szkolna.

44

Uroczystości zakończyły się apelem poległych, modlitwą ekumeniczną i złożeniem wiązanek pod pomnikiem.

Operacja dukielsko-preszowska nazywana jest też operacją karpacko-dukielską, bitwą o Przełęcz Dukielską, ofensywą dukielską.

Jak podają źródła historyczne, od świtu 8 września do 30 listopada 1944 teren ten stał się miejscem walk, jak i pochówku około 99 tys. żołnierzy Armii Czerwonej, głównie Ukraińców, Słowaków oraz żołnierzy niemieckich. Straty wojsk sowieckich sięgały  123 tys. zabitych, rannych i zaginionych. Wojska czechosłowackie straciły ok. 6,5 tys. żołnierzy, natomiast niemieckie i węgierskie szacuje się na prawie 70 tys. osób.

Operację dukielską zaliczono do najbardziej krwawych epizodów II wojny światowej, który miał miejsce na ziemiach polskich. Jedno z miejsc walk, zlokalizowane w pobliżu Chyrowej, gdzie toczyła się krwawa bitwa pancerna, nazwano “Doliną Śmierci”.

MZ
Fot. Wojtek Zatwarnicki

05-10-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)