REKLAMA

Uważajmy podczas zabawy z fajerwerkami

KROSNO/ PODKARPACIE. Do końca 2012 roku zostały już tylko godziny. Witając Nowy Rok pamiętajmy o zagrożeniach, jakie towarzyszą zabawie z fajerwerkami i sztucznymi ogniami. Policjanci apelują, aby podczas używania materiałów pirotechnicznych, nie zapominać o bezpieczeństwie swoim i innych uczestników zabawy.

Nie sposób sobie wyobrazić nocy sylwestrowej bez petard i sztucznych ogni. Pamiętajmy, o kilku zasadach przy zakupie i używaniu artykułów pirotechnicznych. Nabywajmy materiały i wyroby pirotechniczne wiadomego pochodzenia z opisem na opakowaniu w języku polskim. Opakowanie powinno zawierać oznaczenie artykułu, nazwę producenta lub importera oraz znak dopuszczenia i instrukcję obsługi. Do celów amatorskich wybierajmy fajerwerki i sztuczne ognie z oznaczoną klasą I i II. Klasa III przeznaczona jest do użycia podczas profesjonalnych pokazów pirotechnicznych.

Pamiętajmy, że materiałów pirotechnicznych nie wolno odpalać z balkonów i tarasów oraz używać w pomieszczeniach zamkniętych. Odpalajmy wyroby pirotechniczne tak, aby nie spowodować pożaru. Podczas zabawy z fajerwerkami dopilnujmy, aby dzieci oglądały pokazy z bezpiecznej odległości i nie brały udziału podczas odpalania ich. Zwracajmy uwagę też na zwierzęta, które mogą ucierpieć podczas nieprzemyślanej hucznej zabawy.

Policjanci przypominają, że wyroby pirotechniczne mogą być sprzedawane tylko osobom dorosłym. Sprzedaż takich wyrobów nieletnim jest przestępstwem, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Zgodnie z Rozporządzeniem Wojewody Podkarpackiego do 10 stycznia 2013 r. na terenie województwa podkarpackiego obowiązuje zakaz używania wyrobów pirotechnicznych. Zakaz nie obowiązuje w dniu 31 grudnia 2012 r. oraz w dniu 1 stycznia 2013 r. Nie obejmuje też organizatorów imprez i przedsięwzięć artystycznych, rozrywkowych, rekreacyjnych i szkoleniowych, którzy organizując takie imprezy i przedsięwzięcia, zgodnie z obowiązującymi przepisami, uzyskali zezwolenie właściwych organów.

 

 

KMP Krosno

31-12-2012


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • twój komentarz zostanie wyróżniony
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki)
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.