Uroczystość odsłonięcia tabliczki z QR kodem przy ulicy Portiusa (ZDJĘCIA, RETRANSMISJA)

31-10-2017

KROSNO / PODKARPACIE. Z inicjatywy Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK odbyła się podniosła uroczystość odsłonięcia tabliczki z QR kodem, zawierającym informacje na temat więzienia UB znajdującego się w Krośnie przy ulicy Portiusa.

To nowoczesne narzędzie multimedialne pozwoli wielu osobom dowiedzieć się więcej o tym miejscu. Zeskanowanie kodu otwiera też dostęp do opracowań o Armii Krajowej i jej żołnierzach.

O upamiętnienie piwnic po byłym PUBP wnioskuje od 2 lat Stowarzyszenie Idea Carpathia. Niestety w dalszym ciągu piwnicom po byłym UB w Krośnie grozi zniszczenie. Planowany jest remont górnych pięter budynku, a to na pewno nie pozostanie bez wpływu na pamiątkowe napisy wyryte na ścianach pomieszczeń piwnicznych. Torturowani tu byli ludzie z Krosna i okolic, prawdziwi patrioci. Wyryte przed śmiercią napisy to wszystko co po nich zostało. Dlaczego do projektu remontu budynku po byłym PUBP, który jest w fatalnym stanie, nie włączono piwnic? Czy mamy o nich zapomnieć? – pyta prezes stowarzyszenia Rafał Woźniak.

ZOBACZ RELACJĘ STOWARZYSZENIA IDEA CARPATHIA Z KROŚNIEŃSKICH PIWNIC UB

Pomimo fatalnych warunków pogodowych przy odsłonięciu tabliczki uczestniczyli uczniowie klasy I Bezpieczeństwo Wewnętrzne z tzw. Naftówki wraz z panią dyrektor Joanną Kubit, a odsłonięcia dokonali:

  • Major Wojska Polskiego w stanie spoczynku żołnierz AK Stanisław Pomprowicz;
  • Przedstawiciel Zarządu Głównego ŚZŻAK w Warszawie Maciej Jarosiński;
  • Dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Arkadiusz Mikołajczyk;
  • Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl;
  • Poseł na Sejm RP Wojciech Buczak;
  • Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki;
  • Starosta Krośnieński Jan Juszczak.

ZOBACZ RETRANSMISJĘ Z WYDARZENIANapisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.