To powszechny problem. Nie bądź obojętny

Akcja #zabierz 5 z lasu ma zwracać uwagę na problem śmieci w środowisku. Celem tej ogólnopolskiej akcji społeczno-medialnej jest zebranie przez każdego uczestnika minimum pięciu śmieci podczas spaceru w lesie, a następnie udokumentowanie tej zbiórki w formie zdjęć lub materiału wideo i nominowanie kolejnych 5 osób lub instytucji do wykonania podobnego zadania.

Problem śmieci w lasach jest powszechny. Pozostawione w lesie stanowią bardzo duży problem dla przyrody, przede wszystkim dla zwierząt. Wszyscy mamy w pamięci historię uratowanego przez leśniczego borsuka, który włożył głowę do puszki po farbie pozostawionej w lesie i bez pomocy byłby skazany na śmierć.

Archiwum Nadleśnictwa Tuszyma.

Akcja #zabierz5zlasu spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem społecznym. Tysiące ludzi zbierało i zbiera śmieci, po czym dzieli się tym na portalach społecznościowych.

Film pokazujący zbieranie śmieci w bieszczadzkich lasach opublikowany na profilu Facebook RDLP w Krośnie w sierpniu 2018 roku w ciągu kilku dni obejrzało ponad 50 tys. użytkowników, co świadczy o dużym zainteresowaniu problemem.

Każda osoba może przyłączyć się do tej akcji wstawiając zdjęcie na profilu Facebook z hasztagiem #zabierz5zlasu.

Lasy Państwowej każdego roku wydają ok. 20 milionów złotych na uprzątnięcie terenów leśnych, z których wywozi się prawie 150 tysięcy metrów sześciennych odpadów. To tyle, że mogłyby zapełnić po brzegi ponad 1000 wagonów kolejowych.

Nie są od tego problemu wolne także lasy na Podkarpaciu. W 2019 roku nadleśnictwa z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie wydały łącznie 337 tysięcy złotych na oczyszczenie lasów z wszelkiego rodzaju odpadów.

Metalowa puszka pozostawiona w lasach Leśnictwa Sokole (Nadleśnictwo Tuszyma) okazała się groźną pułapką dla borsuka. Gdyby nie pomoc leśniczego zwierzę by nie przeżyło. Archiwum Nadleśnictwa Tuszyma.

RDLP Krosno

18-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)