TERYTORIALSI: Pierwsze, tegoroczne ćwiczenia poligonowe. Przepustka do kolejnego etapu

PODKARPACIE. Terytorialsi z Podkarpacia rozpoczęli pierwsze w tym roku szkolenie zintegrowane, które kończy drugi etap szkolenia specjalistycznego i jest przepustką do kolejnego roku, jakim jest zgrywanie pododdziału. W szkoleniu uczestniczą także terytorialsi z 35. batalionu lekkiej piechoty w Sanoku.

Po drugim roku intensywnego szkolenia specjalistycznego, pierwsza grupa żołnierzy OT 3. PBOT, bierze udział w zajęciach zintegrowanych, których organizatorem jest 34. batalion lekkiej piechoty Jarosław. Zajęcia są prowadzone w oparciu o garnizonową bazę szkoleniową oraz obiekty Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie.

Żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową w czasie szkolenia specjalistycznego brali udział w zajęciach, które były organizowane w grupach szkoleniowych podzielonych wg. zajmowanych stanowisk w sekcjach lekkiej piechoty. Przypomnieć należy, że w skład sekcji wchodzą: saperzy, radiotelefoniści, medycy, strzelcy wyborowi oraz celowniczy karabinu maszynowego.

Szkolenie zintegrowane jest jedną z form szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) poprzez, które podnoszą swoje umiejętności indywidualne, specjalistyczne oraz zespołowe. Każdy żołnierz WOT, raz w roku ustawowo jest zobowiązany ukończyć 14-dniowe szkolenie zintegrowane.

Ma ono na celu podsumować i uporządkować nabytą wiedzę, którą żołnierze nabyli od swoich dowódców kompanii, plutonu, sekcji oraz instruktorów. Dodatkowo umożliwia przeprowadzenie zajęć w warunkach zwykle niedostępnych w garnizonach np. prowadzenie strzelań na rzeczywistych odległościach, wysadzanie czy rzut granatem bojowym. Ponadto taka forma szkolenia w istotny sposób je urealnia i bardzo pozytywnie wpływa na zgranie pododdziału – mówi por. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego.

Ważnym punktem na „szkoleniowej mapie” 3. PBOT jest czerwiec i lipiec br., kiedy to większość pododdziałów podkarpackiej brygady zakończy roczne szkolenie specjalistyczne i rozpoczną 12-miesięczny okres zgrywania pododdziału.

***

Wojska Obrony Terytorialnej współdziałają z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju należy m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie działań bojowych, a poza nią, stanowić siłę wiodącą. 

Zdjęcia: DWOT, Paweł Matelowski

materiały nadesłane

08-04-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)