Sukcesy KK Kyokushin Karate na zawodach w Czechach i Zamościu (ZDJĘCIA)

W pierwszą sobotę maja (6.05) w Łabuńkach k/Zamościa odbyły się Mistrzostwa Województwa Lubelskiego Młodzików i Juniorów Młodszych Karate Kyokushin oraz III Ogólnopolski Turniej o Puchar Wójta Gminy Łabunie w kategoriach wiekowych dzieci i juniorów. W zawodach uczestniczyło łącznie 204 zawodników z Lublina, Białej Podlaskiej, Tomaszowa Lubelskiego, Krosna, Przeworska, Chełma, Radzynia Podlaskiego, Dukli, Chodla, Świdnika, Białegostoku, Wohynia, Zamościa oraz z Ukrainy – Rawa Ruska.

Krośnieński Klub Kyokushin Karate, pod opieką sensei Adama Buczyńskiego i sensei Marka Sawczuka reprezentowało 9 zawodników. Pięcioro z nich zdołało stanąć na podium zdobywając łącznie 8 pucharów. Trzy najmłodsze reprezentantki krośnieńskiego Klubu: Jolanta Śmietana, Karina Korona oraz Izabela Mielech, nie miały sobie równych zdobywając pierwsze miejsca zarówno w konkurencji kata, jak i kumite.

Najmłodsza zawodniczka Jola, po wykonaniu kata otrzymała bardzo wysokie noty sędziowskie, a także ogromne brawa od zgromadzonej w hali publiczności. Karina kontynuuje swoją zwycięską passę w kumite. To jej trzeci z rzędu triumf na zawodach i zarazem 5 podium w tej kategorii w tym roku.

Natomiast Iza, w zaciętej i wyrównanej walce finałowej, w ostatnich sekundach, wykonując technikę punktowaną na wazari, zdołała przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Wiktoria Bilska w konkurencji kata, po raz kolejny, zaprezentowała bardzo wysoki poziom i wyszkolenie techniczne, co zaowocowało zdobyciem I miejsca.

Dla Macieja Szybiaka zawody te okazały się przełomowe, pierwszy raz w swojej karierze zawodniczej wywalczył podium w konkurencji kumite zdobywając III miejsce. Sportowego szczęścia zabrakło tym razem pozostałym naszym zawodnikom: Antoniemu Przybyle, Annie Szubert, Pauli Szybisty i Aleksandrze Szynadak.

Wyniki krośnieńskich zawodników:
Jolanta Śmietana – I miejsce kata, I miejsce kumite;
Karina Korona – I miejsce kata, I miejsce kumite;
Izabela Mielech – I miejsce kata, I miejsce kumite;
Wiktoria Bilska – I miejsce kata;
Maciej Szybiak – III miejsce kumite.

W tym samym dniu w miejscowości Hostinne rozegrano Otwarte Mistrzostwa Republiki Czeskiej Karate Kyokushin. W turnieju rywalizowało (tylko kategoria kumite) 107 zawodników z 24 klubów karate z Czech, Polski, Słowacji, Ukrainy oraz Węgier. Sędzią głównym był uznany czeski karateka sensei Jan Soukup.

Krośnieński Klub Kyokushin Karate reprezentowało sześciu klubowiczów, którzy łącznie zdobyli 5 trofeów. Medal z najcenniejszego dla sportowca kruszcu wywalczył, po stoczeniu trzech emocjonujących walk, Aleks Łączak. Mimo wagi poniżej 40 kg, Aleks trafił do kategorii +40kg, jednak nie miał problemów z pokonaniem Czecha (zawodnik z zielonym pasem) oraz dwóch cięższych rodaków.

Czasem potrzeba przejechać ponad 600 km, by w półfinale skrzyżować rękawice z klubowym kolegą – doświadczył tego Jakub Prajsnar, który z czeskiego turnieju przywiózł srebrny krążek, finał przegrywając z zawodnikiem gospodarzy. Półfinałowym przeciwnikiem Kuby był Karol Prajsnar, który po zaciętej dogrywce, musiał uznać wyższość „przyjaciela z podwórka” i ostatecznie uplasował się na najniższym stopniu podium.

Oliwia Krupa utalentowana fighterka, również po bardzo wyrównanej walce i dogrywce, wywalczyła brąz. Maja Wajda pokazowo wygrała pierwszy pojedynek, w drugim uległa przeciwniczce, jednak w trzeciej walce pokazała sportowego ducha i pewnie sięgnęła po brąz.

Najmłodsza zawodniczka Emilia Gazda w swojej pierwszej walce trafiła na znacznie wyższą i cięższą zawodniczkę (żółty pas). Ogromne brawa i gratulację za odważną postawę, chociaż niestety czeski turniej nie okazał się dla Emilki „medalowy”.