Spotkanie z Agnieszką Tyszką w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

We wtorek (12.09) w Oddziale dla Dzieci i w Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, uczniowie krośnieńskich szkół podstawowych nr 3, 6, 10 i 14, uczestniczyli w spotkaniu z Agnieszką Tyszką. Autorką prawie czterdziestu książek dla dzieci i młodzieży, polonistką, a z zamiłowania ogrodniczką.

Agnieszka Tyszka pisze książki dla bardzo małych dzieci, trochę starszych i całkiem dużych. Za “Róże w garażu” otrzymała w 2005 r. nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego. Jej niezwykłe dzieciństwo miało wpływ na to kim jest i jak pisze.

Autorka z humorem opowiadała, jak w wieku trzech lat przesiadywała w więzieniu (towarzysząc swojej mamie w praktykach), jak dorastała w domu starców, czyli u swoich dziadków w leśniczówce na Pojezierzu Drawskim. Tam też stawiała swoje pierwsze kroki – wśród mchów i paproci, poznając leśne rośliny i zwierzęta. Tu właśnie zrodziła się jej miłość do książek. Na pytanie skąd bierze do nich pomysły, odpowiada bardzo prosto –  z wyobraźni, podróży, ze snów, z biegania po lesie, nawet z kopania w ogródku, z miłości do zwierząt.

Niezwykle popularna wśród młodych czytelników Agnieszki Tyszki jest jej seria o Zosi z ulicy Kociej (do tej pory ukazało się 10 części – najnowsza w tym roku pt. „Zosia z ulicy kociej. W ciekawych czasach”).

Skąd pomysł na Zosię…? Wydawnictwo Nasza Księgarnia poprosiło autorkę o serię książeczek o polskiej dziewczynce osadzonej we współczesnych realiach, mającej takie same radości i troski jak wszystkie dziewięcioletnie dzieci. I tak powstała przezabawna seria o perypetiach rezolutnej Zosi i jej zwariowanej rodzinki. Zosia mieszka na Mazowszu, nie lubi swojego imienia, ma młodszą siostrę Manię, dwie babcie, zwariowaną ciocię Malinę, kuzynów Krzysia i Misia, psa Rufusa vel Rosoła. W pierwszej części czeka na czytelnika sporo niespodzianek: konkurs na Pajęczą Twarz Roku, trup na schodach, taniec z pralkami, spotkanie z Bezskorupciastym…

W każdej kolejnej części Zosia jest coraz starsza, aż w końcu trafia do klasy siódmej i z tego powodu przeżywa wiele trudnych chwil. Autorka zdradziła, że w części jedenastej, która ukaże się w księgarniach na wiosnę pojawi się nowa bohaterka – Tiara Felicja. Takie imię nosi pies, którego autorka (w prawdziwym życiu) adoptowała ze schroniska dla zwierząt.

Zosia posiada również pewien specyficzny sposób radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Wymyśla na nie zakleństwa. To krótkie, rymowane zdania, które zaklinają rzeczywistość, odczarowują coś niemiłego, niechcianego. Tak więc Zosia wymyśla cały szereg zakleństw domowych, szkolnych, wakacyjnych a nawet zakleństw na zwierzęta.

źródło: Krośnieńska Biblioteka Publiczna

 

14-09-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)