Ślubowanie 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej (ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Na rzeszowskim Rynku, w niedzielę 21 maja żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli ślubowanie. W uroczystości wziął udział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. W tym samym dniu przysięgę złożyli też żołnierze OT z Lublina i Białegostoku.

Przemawiając do żołnierzy minister Antoni Macierewicz nawiązał do patrona PBOT, którym jest płk Łukasz Ciepliński, mówiąc:

– To najwspanialsze imię w historii walki Polski o niepodległość z niemieckim i sowieckim zaborcą. Imię, które trwa i którego siła, po dzień dzisiejszy napawa nas dumą i pewnością, że Polska nigdy nie zginie, że ten duch który prowadził go do służby Polsce, obecny jest wśród Was, obecny jest wśród kolejnych pokoleń Polaków.

Minister mówił również o tym czym są Wojska Obrony Terytorialnej, podkreślając, że to przede wszystkim służba lokalnej społeczności.

– Armia Polska wraz z Wami będzie armią niepokonaną. Wasz wkład w siłę tej armii, w zdolność jej odparcia jakiegokolwiek zagrożenia, jest nie do przecenienia. Wojska Obrony Terytorialnej z dniem dzisiejszym stają się fundamentem polskiej armii – powiedział na rzeszowskim Rynku minister Antoni Macierewicz.

W uroczystości uczestniczyła kadra kierownicza MON, sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła, biskup rzeszowski Jan Wątroba. Obecny był także marszałek Władysław Ortyl, Przewodniczący Sejmiku Woj. Podkarpackiego Jerzy Cypryś, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, rodzina płk. Łukasza Cieplińskiego oraz podkarpaccy parlamentarzyści i samorządowcy. Nie zabrakło również rodzin żołnierzy oraz mieszkańców Podkarpacia.

16

W Rzeszowie ślubowanie złożyło w sumie 159 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Podkarpacka Brygada jest jedną z trzech takich jednostek. Pozostałe dwie są w Białymstoku i Lublinie. Podczas uroczystości w Rzeszowie odczytano również decyzję Ministra Obrony Terytorialnej w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej. Pierwszy egzemplarz otrzymał dowódca 3 PBOT. Minister uhonorował też najbardziej wyróżniających się żołnierzy.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) jako piąty rodzaj sił zbrojnych zostały powołane w dniu 1 stycznia 2017 roku. Ich misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Żołnierze WOT mają być związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. Odciążą od tych zadań jednostki operacyjne, które będą mogły skupić się na zasadniczych kierunkach obrony. W czasie pokoju zadaniem wojsk OT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych nie będzie zastępować służb ratowniczych, ale wspierać i uzupełniać ich działania.

Źródło: UM Województwa Podkarpackiego

23-05-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)