REKLAMA

Ślady opon po driftowej imprezie na pasie startowym lotniska. “Nie ma uszkodzeń. Pas będzie odczyszczony i pomalowany” (ZDJĘCIA)

KROSNO / PODKARPACIE. Już prawie 2,5 tysiąca operacji lotniczych odbyło się w tym roku na krośnieńskim, zmodernizowanym lotnisku. Obiekt jest też doskonałym miejscem do organizacji imprez masowych m.in. jak co roku Balonów nad Krosnem, po raz pierwszy dużej imprezy motoryzacyjnej, a już 2 września III Podkarpackich Pokazów Lotniczych.

Lotnisko w Krośnie działa i przyciąga wciąż nowych użytkowników. Lotnisko spełnia założoną mu funkcję lotniska szkolno – treningowego oraz  dla małego ruchu turystycznego i biznesowego. Do końca lipca 2017 r na lotnisku w Krośnie wykonano prawie 2,5 tyś operacji lotniczych. Ze względu na długo utrzymującą się zimę sezon  lotny rozpoczął się w połowie kwietnia więc średnio wykonuje się ponad 600 operacji miesięcznie – mówi Katarzyna Bęben prezes Lotniska Krosno.

Z lotniska korzystają: Aeroklub Podkarpacki, aerokluby regionalne m.in. z Podhala i Lubelszczyzny, szkoły lotnicze z Rzeszowa, Mielca, Chełmna, a także właściciele prywatnych statków powietrznych z całej Polski, m.in. ze Śląska i Pomorza, jak również z Czech. Obecnie loty odbywają się z trawiastych pasów startowych. Tymczasem nowo wybudowana infrastruktura, w tym utwardzony pas startowy (1100m x 30 m) z oświetleniem i drogami kołowania, została odebrana i dopuszczona do użytkowania przez nadzór budowlany.

Lotnisko Krosno wciąż oczekuje na decyzję z ULC pozwalającą na użytkowanie pasa utwardzonego. Proces zatwierdzania dokumentacji rejestracyjnej jest długotrwały i skomplikowany, ze względu na złożoność i wielowątkowość sprawy. Dokumentacja obejmuje nie tylko elementy mapowe (np. plan zagospodarowania terenu), lecz także instrukcję operacyjną lotniska, która jest podstawowym źródłem informacji i wytycznych dla użytkowników lotniska w celu zapewnienia bezpieczeństwa – mówi pani prezes.

W ostatnim czasie na płycie tankowania została posadowiona kontenerowa stacja paliw, która przeszła odbiory techniczne i wystąpiono o pozwolenie  na użytkowanie oraz wystąpiono  o  niezbędną   koncesję na sprzedaż paliwa lotniczego.

W lipcu na terenie lotniska odbyła się duża impreza motoryzacyjna – wg portali motoryzacyjnych największa na Podkarpaciu, która przyciągnęła  fanów motoryzacji z całej południowej Polski.

Widzów zaniepokoiły ślady opon na pasie startowym – W trakcie imprezy pas utwardzony został zanieczyszczony, ale w żaden sposób nie uszkodzony i po jego odczyszczeniu i pomalowaniu  – wszystkie koszty po stronie organizatora imprezy, będzie mógł być wykorzystywany do startów i lądowań samolotów – wyjaśnia Katarzyna Bęben.

W chwili obecnej trwają przygotowania do III Podkarpackich Pokazów Lotniczych, które odbędą się na krośnieńskim lotnisku 2 września. Impreza organizowana jest we współpracy i przy wsparciu finansowym Marszałka Województwa Podkarpackiego. Udział w pokazach weźmie 40 samolotów cywilnych, samoloty wojskowe i śmigłowce.

W powietrzu zaprezentują się m.in. Zespół Akrobacyjny Biało – Czerwone Iskry z Dęblina, Grupa Akrobacyjna Żelazny, Cellfast Flying Team z Krosna, Grupa Akrobacyjna Firebirds, Royal Star Aero, słowacka grupa rekonstrukcyjna Retro Sky Team, a także soliści: Artur Kielak, Maciej Pospieszyński, Mateusz Strama, Krzysztof Cwynar.

Na ziemi zaplanowano m.in. wystawę statyczną samolotów, inscenizacje walk z okresu I i II wojny światowej, animacje plastyczno – konstruktorskie dla dzieci, wykłady Politechniki Dziecięcej, stanowiska popularnonaukowe przygotowane przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, jak również strefę beneficjentów Funduszy Europejskich. Będzie to jedna z największych imprez lotniczych w Polsce.

źródło: Urząd Miasta Krosna

03-08-2017


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • twój komentarz zostanie wyróżniony
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki)
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.