Radni jednogłośnie za poszerzeniem granic Krosna o lotnisko “Iwonicz”

KROSNO / PODKARPACIE. Radni miejscy jednogłośnie opowiedzieli się za poszerzeniem granic Krosna o lotnisko “Iwonicz”. Podczas ostatniej sesji nadzwyczajnej emocji nie brakowało, gdyż o interesy gmin Krościenko Wyżne i Miejsce Piastowe walczyli ich gospodarze. Choć decyzja rady nie skutkuje automatycznym powiększeniem terenu miasta, to jest to ważny krok na drodze do wprowadzenie zmian. Teraz w Krośnie jak i w obu zainteresowanych gminach odbędą się konsultacje.

W magistracie zorganizowano sesję nadzwyczajną tylko z jednym, punktem obrad. Chodziło o zmianę granic miasta Krosna i przeprowadzenie konsultacji.

Projekt zakładał dołączenie do Krosna 161 ha leżących w obrębie gmin Krościenko Wyżne i Miejsce Piastowe. Chodzi o tzw. lotnisko “Iwonicz”. Zajmuje ono 141 ha. Miasto nabyło prawa użytkowania wieczystego tego terenu za blisko 14 mln zł. Kolejne 20 ha to połączenie z nabytą nieruchomością. Włodarze chcieli w ten sposób powiększyć potencjał inwestycyjny Krosna.

Na sesji pojawił się wójt gminy Krośnienko Wyżne Jan Omachel oraz gospodarz gminy Miejsce Piastowe Marek Klara. Obaj skrytykowali sposób, w jaki przeprowadzane są zmiany. Zgłosili swoje postulaty. Jan Omachel zaproponował ograniczenie dołączanej do miasta powierzchni łącznika z lotniskiem oraz wyłączenie z koncepcji terenu stadionu LKSu Pustyny. Z kolei Marek Klara wniósł o odrzucenie projektu i rozpoczęcie negocjacji w celu ustalenia wspólnej koncepcji dotyczącej zmian granic Krosna. Prezydent Piotr Przytocki poprosił o 30-minutową przerwę, po której ogłosił wprowadzenie autopoprawek uwzględniających propozycje wójta Krośnienka Wyżnego, a także zawierających zapis o pozostawieniu do dyspozycji gminy Miejsce Piastowe terenu boiska w Targowiskach dla aktualnej funkcji.

Taki projekt uchwały radni przyjęli jednogłośnie.

Teraz krośnieński magistrat ma 30 dni na przeprowadzenie konsultacji. Odbędą się one nie tylko w Krośnie, ale w obu zainteresowanych gminach.

Ostateczną decyzję w sprawie poszerzenia granic Krosna podejmie Rada Ministrów na wniosek rady miasta.

źródło: UM Krosno

23-01-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)