REKLAMA
ZSL

Podpisano umowy na dostawę nowych autobusów: hybrydowych Volvo i niskoemisyjnych Autosanów

2 marca podpisana została umowa na dostawę 11 hybrydowych autobusów Volvo. 1 marca podobną umowę, na dostawę 8 autobusów niskoemisyjnych, podpisali przedstawiciele sanockiego Autosanu.

Autobusy hybrydowe Volvo zostaną dostarczone do Krosna w IV kwartale 2018 roku z wrocławskiej fabryki Volvo, gdzie produkowane są seryjnie ośmiu lat. Są to nowoczesne i ekologiczne autobusy, które do tej pory z powodzeniem sprawdzają się we Wrocławiu, Sosnowcu, Inowrocławiu, Tarnowskich Górach i Warszawie.

– Czystość powietrza, a także obniżenie poziomu hałasu to kwestie, które coraz częściej są brane pod uwagę przy projektowaniu systemów komunikacji miejskiej. Dlatego cieszymy się, że będziemy mogli dostarczyć autobusy hybrydowe do Krosna, a mieszkańcy już za kilka miesięcy zaczną jeździć nowoczesnymi i ekologicznymi autobusami – powiedziała Małgorzata Durda, dyrektor Volvo Buses na Polskę i Kraje Bałtyckie.

Autobusy miejskie Volvo 7900 Hybrid są zasilane energią elektryczną podczas ruszania i postoju. Po osiągnięciu prędkości 15-20 km/h przełączają się na zasilanie niedużym silnikiem diesla. Baterie zasilające napęd elektryczny ładują się podczas hamowania i z nadwyżki mocy silnika, a autobus nie wymaga dodatkowej infrastruktury do ładowania. Pojazdy tego typu zużywają od 30 do 40 proc. mniej paliwa i emitują od 40 do 50 proc. mniej spalin w porównaniu z analogicznymi autobusami z napędem diesla.

– Napęd hybrydowy bardzo dobrze sprawdza się w ruchu miejskim – dzięki wykorzystaniu silnika elektrycznego podczas zatrzymania i przy niedużych prędkościach, emituje mniej zanieczyszczeń, zużywa mniej paliwa, jest cichy, a co za tym idzie – dużo bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjne autobusy napędzane silnikami diesla. Jego eksploatacja jest też tańsza, mówi Małgorzata Durda.

Krośnieńskie autobusy zostaną wyposażone w klimatyzację – oddzielna dla kabiny kierowcy i przedziału pasażerskiego, dostęp do Internetu, system liczenia pasażerów, system informacji pasażerskiej z nagłośnieniem oraz porty USB do ładowania urządzeń mobilnych.

Podpisano także umowę z firmą Autosan na dostawę 8 autobusów SANCITY 10LF

– Cieszymy się, że AUTOSAN mógł zaoferować takie autobusy, które spełniają wszystkie nasze oczekiwania. Spełniają też najwyższe normy w zakresie czystości spalin i dzięki tym autobusom w Krośnie będzie czystsze powietrze –  powiedział zastępca Prezydenta Miasta Krosna Tomasz Soliński. – Jesteśmy zadowoleni, że to właśnie AUTOSAN, firma ważna dla całego Podkarpacia będzie mogła dostarczyć dla nas nowe autobusy – dodał.

Autosany dostarczone do Krosna wyposażone będą w ekologiczne silniki CUMMINS EURO 6 oraz automatyczne skrzynie biegów VOITH, urządzenia klimatyzacyjne, systemy monitoringu, zliczania potoków pasażerskich, automaty biletowe. Autobusy przystosowane będą do przewozu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. System informacji pasażerskiej będzie kompatybilny z Systemem Krośnieńskiej Karty Miejskiej, a malowanie pojazdów zgodne z opracowywana właśnie nową identyfikacją wizualną.

Zakup miejskich autobusów jest częścią dużego projektu pn.” Rozwój transportu niskoemisyjnego na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w Ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020 i realizowanego przez Miasto Krosno w partnerstwie z Gminami Chorkówka, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe i Wojaszówka.

źródło: UM Krosno

05-03-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • twój komentarz zostanie wyróżniony
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki)
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Inline
Inline