Podkarpaccy Terytorialsi ”przelali krew”. Oddano blisko 2351 litrów!

PODKARPACIE. ”Terytorialsi mają pomoc we krwi” – to hasło towarzyszy żołnierzom 3 Podkarpackiej Brygady OT od początku jej powstania. Tylko w 2022 roku podkarpaccy terytorialsi ”wpompowali” w system ratowania życia naszych obywateli ponad 320 litrów krwi.

image001_60

Odpowiadając na apel Dyrekcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa  w Rzeszowie, w najbliższą sobotę (28 stycznia) żołnierze 3.PBOT oddadzą krew. Od chwili powstania 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej żołnierze-ochotnicy oraz pracownicy 3. PBOT oddali do banku krwi 2 351 l itrów krwi. W 2022 roku podkarpaccy Terytorialsi dokonali 712 donacji oddając ponad ponad 320 litrów krwi. Dodatkowo baza danych międzynarodowego centrum dawców szpiku kostnego powiększyła się o 104 ochotników.

Terytorialsi z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej aktywnie uczestniczą w akcjach oddawania krwi – odpowiadają na wszystkie apele w sprawie niesienia wsparcia potrzebującym i zasilania zapasów centrum. Wsparcie lokalnej społeczności zostało wpisane w misję i zadania naszej formacji. Hasło „Terytorialsi mają pomoc we krwi” towarzyszy Wojskom Obrony Terytorialnej od początku ich powstania. Żołnierze WOT na ten sygnał reagują natychmiast.

Podsumowaniem ubiegłorocznej działalności Honorowych Dawców Krwi w 3 Podkarpackiej Brygadzie jest organizacja kolejnej zbiórki krwi. Krew codziennie ratuje ludzkie życie i odgrywa kluczową rolę w procesie leczenia. To właśnie dzięki niej lekarze mają szanse odmienić los pacjentów, którzy walczą o zdrowie w polskich szpitalach. Krew, jak sami dobrze wiemy, jest nie do zastąpienia niczym innym – mówi Rzecznik Prasowy 3.PBOT, ppor. Magdalena Mac.

W dowództwie brygady i podległych batalionach lekkiej piechoty służy obecnie prawie 600 Honorowych Dawców Krwi, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Są to osoby, które w ten sposób bezinteresownie ratują życie i zdrowie innych ludzi. W sumie od 2017 roku żołnierze z 3.PBOT do banku krwi oddali 2 351 litrów krwi. W sobotę 28 stycznia br., podkarpaccy terytorialsi oddając krew zainaugurują swoją działalność w 2023 r. Będą mieli również możliwość zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku DKMS i tym samym wesprzeć walkę chorych na białaczkę.

image004_39

Aby zostać dawcą krwi, trzeba spełniać określone warunki. Krew może oddać każdy zdrowy człowiek miedzy 18 a 65 rokiem życia. Od krwiodawcy pobiera się jednorazowo 450 ml krwi. Oddawanie krwi jest bezpieczne, wystarczy dobre przygotowanie: odpowiednia ilość snu, lekki posiłek, dobre nawodnienie organizmu i prawidłowa kondycja zdrowotna.

Pamiętaj! Pomaganie masz we krwi!

image003_49

źródło: materiały nadesłane

25-01-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)