Orkan Grzegorz postraszył w powiecie krośnieńskim. Strażacy mieli pełne ręce roboty (ZDJĘCIA)

KROSNO / PODKARPACIE. Orkan Grzegorz powoli opuszcza Polskę, jednak w niektórych rejonach kraju jeszcze długo będą usuwanie jego skutki. Wichury, silny, porywisty wiatr zwalał drzewa i zrywał dachy. Strażacy interweniowali również w powiecie krośnieńskim. W niedzielę i poniedziałek odnotowano tutaj 26 zdarzeń związanych z wiatrem.

Pierwsze działania jednostek ochrony przeciwpożarowej na terenie chronionym  związane  z usuwaniem skutków silnych wiatrów miały miejsce w niedzielę o godz. 10.30 w Krośnie, przy ul. Fryderyka Chopina, gdzie  uszkodzone w wyniku silnego wiatru drzewo oparło się na przewodach telekomunikacyjnych, uszkadzając ogrodzenie ogródków działkowych.

Od  29.10.2017r. do godz. 12.00 w dniu 30.10.2017 r. odnotowano ogółem 26 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków silnych wiatrów, tj. przede wszystkim usuwania powalonych na drogi i blokujące przejazd czy nadłamanych i zagrażających upadkiem drzew oraz gałęzi.

Na terenie miasta Krosna, odnotowano 5 interwencji, z czego 2 przy ul. Fryderyka Chopina i 2 przy ul. Krakowskie. 1 zdarzenie dotyczyło uszkodzonego ogrodzenia z blachy – relacjonuje bryg. Mariusz Kozak z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie.

Natomiast na terenie powiatu ziemskiego działania prowadzone były na terenie gmin:

–    Wojaszówka – 5 razy, tj. w m. Wojaszówka, Odrzykoń (2 razy), Ustrobna, Łęki Strzyżowskie,
–    Dukla – 4 razy, tj. w m. Chyrowa, Równe, Tylawa, Trzciana,
–    Krościenko Wyżne (4 razy), w tym 1 zdarzenie dotyczyło zrywanej papy z drewnianego budynku mieszkalnego,
–    Korczyna – 3 razy, tj. w m.  Kombornia, Korczyna, Czarnorzeki,
–    Jaśliska – 2 razy, tj. w m. Posada Jaśliska, Daliowa,
–    Jedlicze – 1 raz w m. Potok,
–    Miejsce Piastowe – 1 raz w m. Głowienka,
–    Iwonicz Zdrój – 1 raz.

Najbardziej charakterystyczne zdarzenie miało miejsce w m. Daliowa. 2 drzewa przewróciły się na budynek świetlicy, gdzie wydzielona była część mieszkalna, zamieszkiwana przez 4-osobową rodzinę. Osoby te ewakuowały się do swojej rodziny – dodaje bryg. Mariusz Kozak.

Ogółem w działaniach związanych z usuwaniem skutków silnych wiatrów wzięło udział  5 pojazdów i 26 strażaków z JRG PSP Krosno oraz 21 pojazdów i 120 strażaków z jednostek OSP.  W zdarzeniach tych nie było osób poszkodowanych.

Spośród zdarzeń, które miały miejsce na terenie działania KM PSP Krosno, miały miejsce jeszcze inne zdarzenia:

–    o godz. 12.05 strażacy z KM PSP Krosno i OSP Miejsce Piastowe wyjechali do zgłaszanego zadymienia w budynku mieszkalnym w Miejscu Piastowym,
–    o godz. 16.20  zgłoszony został pożar sadzy w budynku mieszkalnym w Korczynie, który gasili strażacy z KM PSP Krosno,
–    o godz. 18.57 w likwidacji skutków zderzenia 2 samochodów osobowych w m. Równe, wzięli udział strażacy z KM PSP Krosno oraz OSP Równe.

Opracowanie: bryg. Mariusz Kozak
Zdjęcia: z archiwum KM PSP Krosno

Źródło: Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie

31-10-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)