REKLAMA

Orange Polska i władze Krosna będą współpracować przy rozwoju sieci światłowodowej (ZDJĘCIA)

KROSNO / PODKARPACIE. Orange Polska planuje budowę szybkiego światłowodowego internetu w Krośnie. Na inwestycje w mieście w 2018 roku spółka przeznaczy 10 mln złotych. Dzięki temu dostęp do sieci światłowodowej zyska 7000 gospodarstw domowych i 278 firm.
Porozumienie między Orange Polska a władzami Krosna ma na celu stworzenie przyjaznych warunków dla inwestycji, dzięki którym w mieście zostanie zbudowana sieć superszybkiego internetu światłowodowego. Współpraca pozwoli skrócić czas wykonania robót technicznych, a także przeprowadzić badania popytu, które będą podstawą do rozszerzenia zakresu inwestycji o te gospodarstwa, które wykażą zainteresowanie dostępem do internetu.

Współpraca Krosna i Orange Polska jest kolejnym przykładem owocnej współpracy pomiędzy Orange a samorządem lokalnym. Przyczynia się ona do szybszego rozwoju społeczeństwa informacyjnego i zwiększenia dostępności infrastruktury światłowodowej, a co za tym idzie stymuluje rozwój i zwiększenie komfortu życia jego mieszkańców.

Dostępność infrastruktury światłowodowej daje wiele wymiernych korzyści. Lokalnym przedsiębiorcom umożliwia działanie na globalnym rynku, obniża koszty funkcjonowania a także ułatwia kontakt z administracją państwową i klientami. Zwiększa też konkurencyjność i potencjał firm. Użytkownicy domowi bez problemu mogą korzystać z coraz bardziej zaawansowanych internetowych multimediów – aplikacji, gier sieciowych, telewizji i filmów w najwyższej jakości 4K, a także edukacji i narzędzi zdalnej pracy. Dzięki nieograniczonym możliwościom rozwoju, światłowód zaspokoi ich obecne i przyszłe oczekiwania. Wykorzystywana w nim technologia jest „odporna na przyszłość”, a jej możliwości są dużo większe niż te, które są obecnie wykorzystywane.

Prócz inwestycji w sieć przewidywane są także działania wspierające budowę społeczeństwa informacyjnego. Podobnie jak w wielu miejscach w Polsce, Orange planuje włączyć się w różnego rodzaju działania edukacyjne dla mieszkańców. Mogą to być między innymi szkolenia dla osób nie potrafiących jeszcze korzystać z komputera i internetu oraz
szkolenia dla dzieci i młodzieży, pokazujące jak efektywnie i bezpiecznie korzystać z zasobów sieci.

Inwestycja w Krośnie to element realizowanego przez Orange Polska programu inwestycji światłowodowych – jednego z najbardziej ambitnych programów inwestycyjnych w historii firmy. Z superszybkiego internetu Orange korzysta już ponad 200 tys. użytkowników. Sieć światłowodowa operatora jest dostępna dla blisko 2,5 miliona gospodarstw domowych.

Od 2016 do końca 2020 roku, Orange Polska planuje przeznaczyć na rozbudowę sieci światłowodowej w Polsce ponad 4,2 mld zł. Dzięki temu z usługi Światłowód Orange będzie mogło skorzystać nawet 5 mln gospodarstw domowych. Skala projektu sprawia, że będzie on miał istotny wpływ na sytuację społeczno-ekonomiczną w Polsce w najbliższych latach. W krótkim okresie poprzez wzrost produkcji, konsumpcji, zatrudnienia czy wpływów do budżetu. W długim – przez zwiększenie potencjału rozwojowego kraju.

Kolejnym elementem stymulującym rozwój i dostępność nowych technologii jest rozbudowa zasięgu sieci mobilnego dostępu do szybkiego internetu 4G LTE, który w sieci Orange obejmuje już ponad 99,8% Polaków. Następnym krokiem w rozwoju usług mobilnych Orange będzie wdrożenie sieci komórkowej nowej generacji 5G, której sprawne działanie nie będzie możliwe bez wykorzystania rozwiniętych sieci światłowodowych zdolnych do szybkiej transmisji wielokrotnie większych niż obecnie ilości danych.

źródło: UM Krosno / materiały nadesłane

31-01-2018


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • twój komentarz zostanie wyróżniony
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki)
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

też mi sensacja2018-01-31 22:58:20
0 0
Niech najpierw lepiej dbają o swoich klientów
Grzyb w TBSie2018-02-02 19:11:03
0 0
Niech najpierw zlikwidują grzyba w bloku TBSu w Turaszówce. Przez błędy w remoncie wilgoć przekracza 70%. Sprawę nagłośniło stowarzyszenie Idea Carpathia
O grzybie w TBS-sie już pisało Krosno242018-02-20 11:12:47
0 0
O grzybie w TBS-sie już pisało Krosno24, o wiele wcześniej niż cała ta ideja karpatia. A swoją drogą, jeśli oni tacy narodowi, to skąd obca nazwa?
Rynek serce miasta i gołębi2018-02-25 15:13:15
0 0
Idea Carpathia narodowi? Nie trzeba kończyć gimnazjum żeby wiedzieć co oznacza nazwa. K24 pisali i co dalej w tej sprawie się stało?
Mariusz ZSB2018-12-18 20:29:12
0 0
a w Dobieszynie bedzie tez w koncu swiatlowod ? od paru lat uzywam na przemian satelitarny skydsl i radiowy .