Odetchnąłeś po remoncie? Dla spokoju zadbaj o ubezpieczenie nieruchomości

Idealnie białe ściany, idealnie czyste łazienki, lśniąca podłoga, nowiusieńkie AGD – jeżeli znasz taki widok to na pewno przypomina Ci się pierwszy dzień w Twoim wyremontowanym mieszkaniu. Radość z posiadania takiego lokum jest po prostu nie do opisania. Niestety choć remont najczęściej trwa długo i jest kosztowny, zniweczenie jego efektów może zabrać już tylko kilka minut. Zalanie, pożar, przepięcie, czy powódź – to tylko niektóre zdarzenia, które mogą pochłonąć tysiące złotych wydane na remont i wyposażenie nieruchomości w mgnieniu oka, a bez odpowiedniego ubezpieczenia najczęściej bardzo trudno jest sfinansować wydatki na naprawy zniszczonego mieszkania, czy domu. Szczególnie, że koszty materiałów i robocizny z roku na rok rosną w astronomicznym tempie. Dlatego, jeżeli zainwestowaliśmy w naszą nieruchomość niemałe pieniądze pochodzące z kredytu lub oszczędności – warto odpowiednio je zabezpieczyć wykupując dobrą polisę mieszkaniową. Co powinno obejmować ubezpieczenie domu i mieszkania?

Ochrona murów

Ubezpieczając mieszkanie lub dom w pierwszej kolejności należy pamiętać o objęciu ochroną jego murów i elementów stałych. To one stanowią przede wszystkim o wartości naszej nieruchomości, a w przypadku gdy zostaną zniszczone – czy to przez pożar, huragan lub powódź – poniesiemy najbardziej dotkliwe straty. Mury i elementy stałe najlepiej ubezpieczyć od różnych ryzyk, tak by ani zaleganie śniegu i lodu, ani dym czy sadza, ani uderzenie pioruna o które nie trudno podczas coraz częstszych, letnich burz znalazły się w zakresie ochrony. Ubezpieczając mury i elementy stałe należy ponadto pamiętać, by wybrana przez nas suma ubezpieczenia była adekwatna do wartości nieruchomości, a ewentualne odszkodowanie zrekompensowało poniesioną szkodę. Kupując ubezpieczenie mieszkania koszt roczny nie przekracza najczęściej kilkuset złotych.

Ochrona ruchomości

Kolejny, ważny element ubezpieczenia mieszkaniowego oczywiście ochrona zgromadzonych w mieszkaniu czy domu przedmiotów. Chodzi tu zarówno o kosztowności, jak i sprzęt komputerowy i fotograficzny, hi-fi, meble itp. One również mogą ulec zniszczeniu w wyniku pożaru, powodzi, czy innych zdarzeń losowych, a także – co bywa nawet częstsze – mogą po prostu zostać ukradzione przez włamywaczy. Ubezpieczając ruchomości, również należy pamiętać, by suma ubezpieczenia, którą określimy w momencie zawierania umowy, odpowiadała wartości posiadanych przez nas przedmiotów. By dobrze określić ich wartość, warto przygotować listę rzeczy, a ponadto zachowywać rachunki za sprzęty, które kupujemy w ciągu roku.

Domowe assistance

Ciekawą opcją dla właścicieli nieruchomości, również tych wynajmowanych, jest domowe assistance. To polisa, która zapewnia pomoc różnego typu specjalistów, jeżeli w naszym domu dojdzie do awarii. Mogą to być usługi hydraulików, szklarzy, elektryków, a nawet specjalistów ds. RTV i AGD. Niektóre ubezpieczenia tego typu przewidują również pomoc ekspertów IT, którzy mogą udzielić jej zdalnie i w ten sposób pomóc nam przezwyciężyć problemy z oprogramowaniem, czy instalacją takich sprzętów jak drukarka lub skaner. Assistance to też różnego typu usługi pomocowe, które udzielane są w przypadku wystąpienia większych szkód – chodzi tu o dozór lub transport ocalałego mienia, jeżeli taki jest konieczny w wyniku pożaru lub innych zdarzeń losowych.

Ochrona przed stłuczeniami

Nierzadkie, a kłopotliwe z punktu widzenia właścicieli nieruchomości są też różnego typu stłuczenia. Nie chodzi tu tylko o zniszczenie szyb w oknach, ale też różnego rodzaju elementów szklanych, kamiennych, czy ceramicznych które mamy w domu takich jak lustra, blaty, płyty grzewcze, zabudowy loggii, balonu lub tarasu, a nawet akwariów lub terrariów. Je również można objąć ochroną w ramach polisy mieszkaniowej, a dzięki odszkodowaniu w przypadku stłuczenia szybko wymienić na nowe.

Ubezpieczenie OC mieszkania

Warto ponadto pamiętać, że wraz z własnością nieruchomości pojawiają się też obowiązki związane z jego utrzymywaniem. I nie chodzi tu tylko o regularne sprzątanie, czy opłaty na rzecz wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Jako właściciel nieruchomości można być odpowiedzialnym za szkody wyrządzone sąsiadom np. poprzez zalanie. Odpowiedzialność rodzi również zachowanie domowników – osób dorosłych, dzieci, czy nawet zwierząt domowych. Na szczęście na wypadek tego typu zdarzeń również można się ubezpieczyć, wykupując OC mieszkaniowe. Polisa ta obejmuje szkody wynikające z posiadania i użytkowania naszego mienia, ale też powstałe w wyniku uprawiania rekreacyjnego sportów. Dzięki niej, jeżeli wyrządzimy komuś szkodę, ubezpieczyciel wypłaci tej osobie należne odszkodowanie.

Asysta prawna

Asysta prawna to ciekawa opcja ubezpieczeniowa dla właścicieli nieruchomości, którzy wolą się zabezpieczyć na wypadek problemów prawnych z najemcami, sąsiadami lub administracją, a nawet pracodawcą. Dzięki niej, w przypadku potrzeby, otrzymamy wsparcie w postaci informacji, konsultacji czy opinii prawnych, a także przygotowania dokumentów prawnych – jeżeli zajdzie taka potrzeba. Pomoc ta może być realizowana w języku polskim lub angielskim.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

28-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)