REKLAMA

Obchody Światowego Dnia Sybiraka w Bazylice Kolegiackiej “Fara” w Krośnie (ZDJĘCIA)

KROSNO / PODKARPACIE. 17 września 1939 r. to ważna data w historii Polski. Tego dnia obchodziliśmy już 78. rocznicę napaści sowieckiej Rosji na Polskę. Główne uroczystości rocznicowe połączone z obchodami Światowego Dnia Sybiraka odbyły się w Bazylice Kolegiackiej “Fara” w Krośnie. 

Uroczystość rozpoczęła się od koncertu Zespołu Wokalnego SOUL z Sanoka pod dyrekcją dr Moniki Brewczak. Po koncercie została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Sybiraków i Ojczyzny pod przewodnictwem Ks. prał. dr Andrzeja Chmury. 

Po Mszy Św. okolicznościowe przemówienie wygłosił poseł na Sejm RP Piotr Babinetz, który podkreślił niezłomność Polaków w walce o niepodległość nawet w tak krytycznej sytuacji w jakiej znaleźli się zesłańcy. Z kolei sekretarz Związku Sybiraków Oddział w Krośnie Adam Kozłowski modląc się za tych zesłańców, którzy odeszli z tego świata przypomniał – “Tragiczne losy nas wszystkich – Sybiraków nie mogą pozostać zapomniane. Naszym obowiązkiem jest przekazać młodemu pokoleniu wiedzę o historii Polaków, wiedzę o prawdziwej historii”.

Następnie Sybiracy, przedstawiciele samorządu na czele z Prezydentem Krosna Piotrem Przytockim oraz wiceprezydentem Bronisławem Baranem, delegacje szkół oraz osoby prywatne złożyli wiązanki pod tablicą upamiętniającą tragiczne losy Sybiraków.

W obchodach uczestniczyła 19 Drużyna Harcerska Invictus im. Józefa Piłsudskiego w Jaszczwi na czele z harcmistrzem Piotrem Lubasiem.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć. Wkrótce relacja video z uroczystości.

 

18-09-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • twój komentarz zostanie wyróżniony
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki)
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Inline
Inline