Obchody Światowego Dnia Sybiraka w Bazylice Kolegiackiej “Fara” w Krośnie (ZDJĘCIA)

KROSNO / PODKARPACIE. 17 września 1939 r. to ważna data w historii Polski. Tego dnia obchodziliśmy już 78. rocznicę napaści sowieckiej Rosji na Polskę. Główne uroczystości rocznicowe połączone z obchodami Światowego Dnia Sybiraka odbyły się w Bazylice Kolegiackiej “Fara” w Krośnie. 

Uroczystość rozpoczęła się od koncertu Zespołu Wokalnego SOUL z Sanoka pod dyrekcją dr Moniki Brewczak. Po koncercie została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Sybiraków i Ojczyzny pod przewodnictwem Ks. prał. dr Andrzeja Chmury. 

Po Mszy Św. okolicznościowe przemówienie wygłosił poseł na Sejm RP Piotr Babinetz, który podkreślił niezłomność Polaków w walce o niepodległość nawet w tak krytycznej sytuacji w jakiej znaleźli się zesłańcy. Z kolei sekretarz Związku Sybiraków Oddział w Krośnie Adam Kozłowski modląc się za tych zesłańców, którzy odeszli z tego świata przypomniał – “Tragiczne losy nas wszystkich – Sybiraków nie mogą pozostać zapomniane. Naszym obowiązkiem jest przekazać młodemu pokoleniu wiedzę o historii Polaków, wiedzę o prawdziwej historii”.

Następnie Sybiracy, przedstawiciele samorządu na czele z Prezydentem Krosna Piotrem Przytockim oraz wiceprezydentem Bronisławem Baranem, delegacje szkół oraz osoby prywatne złożyli wiązanki pod tablicą upamiętniającą tragiczne losy Sybiraków.

W obchodach uczestniczyła 19 Drużyna Harcerska Invictus im. Józefa Piłsudskiego w Jaszczwi na czele z harcmistrzem Piotrem Lubasiem.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć. Wkrótce relacja video z uroczystości.

 

18-09-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)

Inline
Inline