tvIwonicz.pl: Nowoczesna remiza i przychodnia zdrowia w Iwoniczu (ZDJĘCIA)

IWONICZ / PODKARPACIE. Dobiegł końca pierwszy etap dużej inwestycji w gminie Iwonicz-Zdrój. Dużej i niezwykle ważnej dla lokalnej społeczności. W Iwoniczu, w sąsiedztwie szkoły podstawowej i gimnazjum powstaje nowoczesny obiekt, w którym zlokalizowana zostanie remiza OSP oraz przychodnia zdrowia. – Obecna remiza jest w katastrofalnym stanie, a lekarze przyjmują w pomieszczeniach Domu Ludowego. Realizacja tego zadania to stworzenie normalnych warunków funkcjonowania tych dwóch jednostek – mówi Witold Kocaj, burmistrz gminy.

Tomasz Sokołowski

Budowę nowego obiektu remizy Ochotniczej Straży Pożarnej oraz przychodni zdrowia zaplanowano na dwa etapy. Aktualnie trwa odbiór pierwszej części inwestycji, którą zrealizowano w 2017 roku. Zakres obejmował stan surowy zamknięty, z dociepleniem. Koszt tej części zadania to 1,355 mln zł. Wykonawcą była firma RAF-MAR z Lutczy. Środki zabezpieczyła gmina Iwonicz-Zdrój.

Obecna remiza jest w katastrofalnym stanie, a lekarze przyjmują w pomieszczeniach Domu Ludowego. Realizacja tego zadania to stworzenie normalnych warunków funkcjonowania tych dwóch jakże ważnych jednostek – mówi Witold Kocaj, burmistrz gminy Iwonicz-Zdrój i dodaje: – Decyzję podjęliśmy również ze względów ekonomicznych. Modernizacja starej remizy i remont pomieszczeń lekarskich wraz z dobudowaniem windy to wydatek rzędu 2 mln zł. Nowy obiekt pochłonie 3 mln zł, ale jakość będzie nieporównywalna. Chcemy zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo naszych mieszkańców.

W 2018 roku budynek zostanie wykończony i doposażony. Powstaną parkingi. Zakończenie prac zaplanowano na IV kwartał. Przetarg na realizację drugiej części projektu zostanie ogłoszony w styczniu. Na to zadanie w budżecie gminy wstępnie przewidziano kwotę 1,816 mln zł. Cała inwestycja kosztowałaby wtedy 3,171 mln zł. Na ostateczne podsumowanie trzeba jeszcze poczekać, ponieważ przetarg może w mniejszym lub większym stopniu zmienić założenia finansowe.

Już za rok, strażacy-ochotnicy przeniosą się do nowoczesnego obiektu. Jak opisuje gospodarz gminy, aktualnie nie mogą oni liczyć na komfort pracy. – OSP Iwonicz dysponuje nowymi, świetnymi wozami, które potrzebują funkcjonalnych garaży. W starej remizie, odległość od lusterka do ściany to zaledwie kilka centymetrów, więc można śmiało powiedzieć, że sztukę parkowania, nasi strażacy opanowali do perfekcji – zaznacza Witold Kocaj.

Po wielkiej przeprowadzce, gmina postara się o pozwolenie na wyburzenie starszego z obiektów. Na jego miejscu pojawi się infrastruktura służąca mieszkańcom do aktywnego spędzania wolnego czasu i zabawy. – Teren ten chcielibyśmy zagospodarować na plac rekreacyjno-zabawowy. Powstanie plenerowa siłownia, altanka i plac zabaw. Zaprojektujemy szlak komunikacyjny, dzięki któremu będzie można w łatwy sposób przedostać się do pobliskiego Domu Ludowego i szkół – mówi Jacek Rygiel, zastępca burmistrza Iwonicza-Zdroju.

W nowej przychodni powstaną gabinety lekarskie, zabiegówka, sterylizatornia, rejestracja, pomieszczenie dla pacjentów i hol. Zagospodarowano miejsce parkingowe dla karetki. Przyjmował będzie pediatra, lekarz rodzinny i stomatolog.

W 2018 roku, równolegle prowadzona będzie modernizacja znajdującego się po sąsiedzku Domu Ludowego. Gospodarzom Iwonicza udało się wygospodarować środki na realizację również tego zadania z budżetu gminy.

Dofinansowane zostanie natomiast wykończenie i doposażenie sali konferencyjnej zlokalizowanej nad remizą. Będzie ona mogła pomieścić nawet 100 osób. Dotację w wysokości 170 tys. zł pozyskano z unijnego programu “Kraina Nafty”. Ogólnie, na realizację tego celu potrzebne jest 250 tys. zł. Różnicę pokryje kasa gminy.

Chcemy mieć profesjonalnych strażaków, którzy będą funkcjonować w profesjonalnych warunkach. Oni są naszą obroną terytorialną. To oni niosą pomoc naszym mieszkańcom. Z kolei przychodnia – aktualnie, praktycznie nie funkcjonuje. Nie spełnia podstawowych wymagań. Nie ma rzeczy ważniejszej niż ochrona zdrowia, dlatego naszym celem jest poprawienie jakości pomieszczeń, budynku, w którym przyjmowani są pacjenci, zniwelowanie barier infrastrukturalnych – deklaruje Witold Kocaj.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

IWONICZ-ZDRÓJ: Nowe drogi, rondo i wiaty przystankowe. Zakończono inwestycję za ponad 5 mln zł (VIDEO Z LOTU PTAKA)

 

foto: Red., gmina Iwonicz-Zdrój

20-11-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)