Nowa, cyfrowa era w Krośnieńskim Muzeum Rzemiosła. Pozyskano wartościowy skaner

KROSNO / PODKARPACIE. Krośnieńskie Muzeum Rzemiosła wzbogaciło się o nowe specjalistyczne wyposażenie do pracowni Działu Dokumentacji Archiwalnej Historii Rzemiosła. Dzięki nim muzeum wkroczy w nową – cyfrowa erę. Muzeum otrzymało dofinansowanie w ramach programu Infrastruktura Kultury, dzięki któremu zakupiono sprzęt służący do digitalizacji zbiorów. Najważniejszym z zakupów był skaner wraz ze stanowiskiem do przeglądania i udostępniania zbiorów, który niedawno dotarł do Muzeum Rzemiosła i przeszedł pierwsze testy. To ogromny krok naprzód dla muzealników.

Najcenniejsza dla nas jest perspektywa wirtualnego udostępniania wersji cyfrowej zasobów archiwalnych – mówi Łukasz Stachurski kustosz z Działu Historii Rzemiosła, koordynator projektu z ramienia Muzeum.

Nowy sprzęt zwiększy potencjał naszej instytucji i dostosuje jakość naszych usług do norm europejskich – dodaje Ewa Mańkowska – dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie. – Skanery takie jak nasz używane są w najlepszych i najbardziej prestiżowych muzeach w Europie.

Zeskanowane na nowoczesnym sprzęcie dokumenty będą dostępne w formie cyfrowej. Jakość kopiowanych muzealiów jest bardzo wysoka – pozwala uchwycić najdrobniejsze szczegóły. Archiwalia w posiadaniu których jest Muzeum są przedmiotem licznych kwerend naukowych, prowadzonych przez instytucje, uczelnie i badaczy. Do tej pory nie wszystkie były udostępniane ze względu stan zachowania oryginałów.

Skaner będzie mógł również służyć jako stół reprodukcyjny – oznacza to, że można na mim fotografować małe eksponaty czy obrazy, które również będą mogły być wykorzystywane i oglądane online.

Przedmiotem projektu w ramach którego muzeum otrzymało dofinansowanie był również zakup mebli, oświetlenia, sprzętu komputerowego, fotograficznego oraz niezbędnego specjalistycznego oprogramowania.

W zbiorach Muzeum Rzemiosła w Krośnie znajdują się cenne archiwalia związane z dziejami rękodzielnictwa z terenu Krosna i okolicy. W dużej części są to starodruki, dokumenty i księgi.

Całkowity koszt realizacji projektu to 126 800 zł, w tym wkład własny to 46 800 zł, a dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 80 000 zł.

źródło: UM Krosno

02-01-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)

Inline
Inline