REKLAMA

Nowa, cyfrowa era w Krośnieńskim Muzeum Rzemiosła. Pozyskano wartościowy skaner

KROSNO / PODKARPACIE. Krośnieńskie Muzeum Rzemiosła wzbogaciło się o nowe specjalistyczne wyposażenie do pracowni Działu Dokumentacji Archiwalnej Historii Rzemiosła. Dzięki nim muzeum wkroczy w nową – cyfrowa erę. Muzeum otrzymało dofinansowanie w ramach programu Infrastruktura Kultury, dzięki któremu zakupiono sprzęt służący do digitalizacji zbiorów. Najważniejszym z zakupów był skaner wraz ze stanowiskiem do przeglądania i udostępniania zbiorów, który niedawno dotarł do Muzeum Rzemiosła i przeszedł pierwsze testy. To ogromny krok naprzód dla muzealników.

Najcenniejsza dla nas jest perspektywa wirtualnego udostępniania wersji cyfrowej zasobów archiwalnych – mówi Łukasz Stachurski kustosz z Działu Historii Rzemiosła, koordynator projektu z ramienia Muzeum.

Nowy sprzęt zwiększy potencjał naszej instytucji i dostosuje jakość naszych usług do norm europejskich – dodaje Ewa Mańkowska – dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie. – Skanery takie jak nasz używane są w najlepszych i najbardziej prestiżowych muzeach w Europie.

Zeskanowane na nowoczesnym sprzęcie dokumenty będą dostępne w formie cyfrowej. Jakość kopiowanych muzealiów jest bardzo wysoka – pozwala uchwycić najdrobniejsze szczegóły. Archiwalia w posiadaniu których jest Muzeum są przedmiotem licznych kwerend naukowych, prowadzonych przez instytucje, uczelnie i badaczy. Do tej pory nie wszystkie były udostępniane ze względu stan zachowania oryginałów.

Skaner będzie mógł również służyć jako stół reprodukcyjny – oznacza to, że można na mim fotografować małe eksponaty czy obrazy, które również będą mogły być wykorzystywane i oglądane online.

Przedmiotem projektu w ramach którego muzeum otrzymało dofinansowanie był również zakup mebli, oświetlenia, sprzętu komputerowego, fotograficznego oraz niezbędnego specjalistycznego oprogramowania.

W zbiorach Muzeum Rzemiosła w Krośnie znajdują się cenne archiwalia związane z dziejami rękodzielnictwa z terenu Krosna i okolicy. W dużej części są to starodruki, dokumenty i księgi.

Całkowity koszt realizacji projektu to 126 800 zł, w tym wkład własny to 46 800 zł, a dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 80 000 zł.

źródło: UM Krosno

02-01-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • twój komentarz zostanie wyróżniony
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki)
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Inline
Inline