Niezwykła interaktywna wystawa w Muzeum Podkarpackim w Krośnie pt. “Świat zmysłów”

KROSNO / PODKARPACIE. Muzeum Podkarpackie w Krośnie zaprasza na niezwykłą interaktywną wystawę pt. “Świat zmysłów”. Czy wiesz, że obraz w twojej siatkówce jest odwrócony? Czy byłbyś w stanie rozpoznać swój głos odtworzony z nagrania? A może chciałbyś sprawdzić, czy masz zdolność „czytania palcami”? I czy jesteś pewien, że byłbyś w stanie podpisać się, widząc tylko odbicie lustrzane swojej ręki?.

Ta niezwykła interaktywna wystawa dzieli się na trzy części i każda z nich prezentuje inny aspekt działania zmysłów. Pierwsza część to „Receptory – rejestratory sygnałów dla układu nerwowego”. Eksperymenty przedstawiają budowę oraz podstawowe własności narządów zmysłów. Kilka doświadczeń pozwala widzowi na samodzielną ocenę sprawności własnych zmysłów, m.in. widzenie peryferyjne, powidok, a także umożliwia eksperymentowanie z percepcją dźwięków i poznanie budowy ucha. Tu zdobędziemy wiedzę o wadach wzroku, recepcji barw czy „drodze dźwięku” i będziemy mogli wyznaczyć własną krzywą słyszalności. Poznamy tu homunkulusa sensorycznego, który wyjaśni nam fenomen receptorów dotykowych, a także zwiedzimy „ogród zapachów”. Druga część – „Mono czy stereo”, to modele prezentujące, jak bodźce płynące do mózgu z dwóch źródeł – dwojga oczu czy dwojga uszu – zwiększają jego możliwości odbiorcze. W eksperymentach z trójwymiarowymi obrazami zrozumiemy dlaczego para oczu jest potrzebna do prawidłowej oceny odległości, a para uszu do właściwej oceny kierunku dźwięku.  W trzeciej części – „Oszukać zmysły”, na zwiedzających czekają triki optyczne i iluzje akustyczne. Będziemy mogli sprawdzić swój refleks i poczucie równowagi, a także poddać się bodźcom powodującym złudzenia słuchowe. Będziemy mogli sprawdzić czym jest kamuflaż, zagrać na „dziwnym pianinie”, sprawdzić, jak bardzo sprzężone są ze sobą nasze zmysły i wychodzące od nich bodźce.

Wystawa przeznaczona jest w szczególności dla młodego widza oraz osób dorosłych, zainteresowanych nauką. Jej celem jest zdobywanie wiedzy poprzez zabawę, rozbudzanie zainteresowania nauką i jej rozwojem, według znamiennych słów Konfucjusza: Usłyszałem i zapomniałem. Zobaczyłem i zapamiętałem. Zrobiłem i zrozumiałem.
Wystawa przygotowana jest przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, dostępna do zwiedzania w Muzeum Podkarpackim w Krośnie od 1 grudnia 2017 roku do 28 stycznia 2018 roku.

Konieczna jest rezerwacja terminu zwiedzania grupowego.

Zgłaszanie grup, rezerwacja usługi przewodnickiej pod nr tel. + 48 13 43 213 76 w. 17. Wszelkich informacji udziela Dział Oświatowo-Promocyjny pod nr tel. +48 13 43 213 76 w. 16, e-mail: promocja@muzeum.krosno.pl

Godziny otwarcia Muzeum:
W sezonie zimowym (listopad – kwiecień) od wtorku do piątku: 9 – 15 (zwiedzanie do 16),
w weekendy : 10 – 15 (zwiedzanie do 16)

źródło: Muzeum Podkarpackie w Krośnie / foto: pixabay.com

30-11-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)