REKLAMA

Niezwykła interaktywna wystawa w Muzeum Podkarpackim w Krośnie pt. “Świat zmysłów”

KROSNO / PODKARPACIE. Muzeum Podkarpackie w Krośnie zaprasza na niezwykłą interaktywną wystawę pt. “Świat zmysłów”. Czy wiesz, że obraz w twojej siatkówce jest odwrócony? Czy byłbyś w stanie rozpoznać swój głos odtworzony z nagrania? A może chciałbyś sprawdzić, czy masz zdolność „czytania palcami”? I czy jesteś pewien, że byłbyś w stanie podpisać się, widząc tylko odbicie lustrzane swojej ręki?.

Ta niezwykła interaktywna wystawa dzieli się na trzy części i każda z nich prezentuje inny aspekt działania zmysłów. Pierwsza część to „Receptory – rejestratory sygnałów dla układu nerwowego”. Eksperymenty przedstawiają budowę oraz podstawowe własności narządów zmysłów. Kilka doświadczeń pozwala widzowi na samodzielną ocenę sprawności własnych zmysłów, m.in. widzenie peryferyjne, powidok, a także umożliwia eksperymentowanie z percepcją dźwięków i poznanie budowy ucha. Tu zdobędziemy wiedzę o wadach wzroku, recepcji barw czy „drodze dźwięku” i będziemy mogli wyznaczyć własną krzywą słyszalności. Poznamy tu homunkulusa sensorycznego, który wyjaśni nam fenomen receptorów dotykowych, a także zwiedzimy „ogród zapachów”. Druga część – „Mono czy stereo”, to modele prezentujące, jak bodźce płynące do mózgu z dwóch źródeł – dwojga oczu czy dwojga uszu – zwiększają jego możliwości odbiorcze. W eksperymentach z trójwymiarowymi obrazami zrozumiemy dlaczego para oczu jest potrzebna do prawidłowej oceny odległości, a para uszu do właściwej oceny kierunku dźwięku.  W trzeciej części – „Oszukać zmysły”, na zwiedzających czekają triki optyczne i iluzje akustyczne. Będziemy mogli sprawdzić swój refleks i poczucie równowagi, a także poddać się bodźcom powodującym złudzenia słuchowe. Będziemy mogli sprawdzić czym jest kamuflaż, zagrać na „dziwnym pianinie”, sprawdzić, jak bardzo sprzężone są ze sobą nasze zmysły i wychodzące od nich bodźce.

Wystawa przeznaczona jest w szczególności dla młodego widza oraz osób dorosłych, zainteresowanych nauką. Jej celem jest zdobywanie wiedzy poprzez zabawę, rozbudzanie zainteresowania nauką i jej rozwojem, według znamiennych słów Konfucjusza: Usłyszałem i zapomniałem. Zobaczyłem i zapamiętałem. Zrobiłem i zrozumiałem.
Wystawa przygotowana jest przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, dostępna do zwiedzania w Muzeum Podkarpackim w Krośnie od 1 grudnia 2017 roku do 28 stycznia 2018 roku.

Konieczna jest rezerwacja terminu zwiedzania grupowego.

Zgłaszanie grup, rezerwacja usługi przewodnickiej pod nr tel. + 48 13 43 213 76 w. 17. Wszelkich informacji udziela Dział Oświatowo-Promocyjny pod nr tel. +48 13 43 213 76 w. 16, e-mail: promocja@muzeum.krosno.pl

Godziny otwarcia Muzeum:
W sezonie zimowym (listopad – kwiecień) od wtorku do piątku: 9 – 15 (zwiedzanie do 16),
w weekendy : 10 – 15 (zwiedzanie do 16)

źródło: Muzeum Podkarpackie w Krośnie / foto: pixabay.com

30-11-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • twój komentarz zostanie wyróżniony
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki)
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Inline
Inline