“Nie szukamy komandosów, a ludzi z pasją!” Wojskowe ferie?

SANOK, REGION / PODKARPACIE. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej ma interesującą propozycję dla wszystkich miłośników wojska. A może by tak ferie spędzić na poligonie? Włożyć mundur, uzbroić się w cierpliwość, wytrwałość i zapał, a przy tym sprawdzić swoje możliwości i zdobyć nowe umiejętności. – Dokładnie takie założenia nam przyświecają. Chcemy wyjść do tych młodych ludzi, którzy nie mogą sobie pozwolić na wstąpienie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej, ze względu na organizowanie tzw. “szesnastek” w czasie trwania roku szkolnego i akademickiego. Pomysł na szkolenie podstawowe podczas ferii to złoty środek – mówi por. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie.

 

Szkolenie wojskowe organizowane podczas ferii zimowych to zupełnie nowa oferta Wojsk Obrony Terytorialnej, która jest kierowana przede wszystkim do uczniów szkół średnich i studentów.

Istotą zarządzania służbą żołnierzy OT w formacji jest jak najlepsze zbalansowanie służby wojskowej z życiem osobistym i zawodowym. Ta zasada dotyczy również uczniów i studentów. Naszym celem jest rozwijanie zdobywanych w szkołach i uczelniach kompetencji. Wzrost liczby żołnierzy i kandydatów do służby będących uczniami szkół średnich, a także studentów jest faktem, którego nie zamierzamy ignorować – zaznacza dowódca WOT, gen. dyw. Wiesław Kukuła.

W tym roku 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi, postanowiła zorganizować specjalną edycję szkoleń podstawowych dedykowaną dla nich. Przygotowano projekt „Ferie z WOT”, dzięki któremu uczniowie i studenci bezkolizyjnie odbędą 16-to dniowe szkolenie podstawowe.

Na czym polega takie szkolenie?

Będzie wyglądało tak samo, jak do tej pory prowadzone szkolenia. Obejmie podstawowe zasady taktyki, współpracy w grupie, elementy podstawowego szkolenia strzeleckiego czy elementy przetrwania. Z całą pewnością można powiedzieć, że dla wielu młodych ludzi będzie to świetna, zimowa przygoda. Połączenie nauki praktycznych umiejętności, radzenia sobie w trudnych, zimowych warunkach i współdziałania – wymienia por. Sura.

Wielu młodych ludzi uważa, że nie nadaje się do wojska, bo nie skaczą ze spadochronem, nie są ratownikami czy mistrzami karate. Kto zatem może wstąpić w szeregi WOT?

Odpowiedź jest prosta. Każdy, kto ma wystarczająco zapału, energii i odwagi. Nie szukamy “komandosów”, a ludzi z pasją, dla których szlify wojskowe będą hobby i przyjemnością, a także swego rodzaju misją – podkreśla rzecznik prasowy.

Jak podkreśla porucznik, początek lutego to idealny moment, gdyż wówczas rozpoczyna się okres międzysemestralny dla studentów oraz przerwa zimowa w nauce dla uczniów.

Pierwsze szkolenie na Podkarpaciu w ramach projektu „Ferie z WOT” rozpocznie się już 9 lutego 2019 r., a zakończy 24 lutego uroczystą przysięgą. Czasu na zgłoszenie jest już w zasadzie niewiele. Kandydaci będą kierowani na badania psychologiczne i wojskowe komisje lekarskie, otrzymają książeczki wojskowe. Dopiero wówczas będą przystępować do szkolenia – nakreśla porucznik Sura.

Choć szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy zrealizują podczas ferii zimowych, to jednak nie koniec, a jej początek. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i tzw.zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu.

Poza “szesnastką” młodzi żołnierze będą mieli więcej okazji do ćwiczeń na poligonie. W każdym roku terytorialsi uczestniczą w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych. Tym samym rozwijają już zdobyte umiejętności, podnoszą swoje kwalifikacje – podkreśla rzecznik prasowy 3PBOT.

Wszyscy, którzy chcą wstąpić do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powinni zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień lub wniosek o powołanie do służby w ramach terytorialnej służby wojskowej złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 17 tysięcy żołnierzy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

Zdjęcia: DWOT

07-01-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)