KROSNO: W każdej chwili można sprawdzić jakość powietrza na terenie miasta

KROSNO / PODKARPACIE. W Krośnie działa już inteligentny system monitoringu jakości powietrza. Na terenie miasta umieszczono 12 czujników, które w sposób ciągły wykonują pomiar stężenia pyłu PM2,5, pyłu PM10, temperatury, wilgotności i ciśnienia powietrza atmosferycznego.

Czujniki pomiarowe są podłączone do sieci internetowej i przesyłają dane do firmy dokumentującej pomiar. Uzyskane pomiary są dostępne na stronie internetowej gdzie każdy mieszkaniec Krosna może zapoznać się z aktualnym stanem zanieczyszczeń środowiska. Wystarczy wejść na stronę map.airly.eu i wybrać jeden z punktów pomiarowych na terenie miasta.

Taki monitoring zanieczyszczeń powietrza na terenie miasta będzie prowadzony przez rok i pozwoli na bieżącą informację o wielkości zanieczyszczeń w poszczególnych rejonach miasta.  Daje to również możliwość porównania poziomu zanieczyszczeń w okresie letnim i zimowym.
Główną przyczyną powstawania pyłu PM2,5 i pyłu PM10 jest tzw. „niska emisja” czyli emisja zanieczyszczeń powstających w wyniku ogrzewania domów paliwami stałymi (węgiel i drewno) jak również emisja komunikacyjna związana z ruchem pojazdów samochodowych.

Mierzone wartości odnoszone są do wartości indeksu CAQI, jak również do wielkości średniodobowej. Wskaźnik CAQI jest to wskaźnik godzinowej jakości powietrza. Jego wartość informuje o tym, jak czyste lub zanieczyszczone jest powietrze, a także jak oddychanie nim wpływa na zdrowie. Skala europejska (CAQI) składa się ze wartości od 0 do 100. Im wyższa wartość wskaźnika, tym większe ryzyko zaistnienia negatywnych symptomów zdrowotnych i złego samopoczucia.  System umożliwia przegląd pomiarów z ostatnich 24 godzin jak również prognozowana wielkości zanieczyszczeń na najbliższą dobę.

źródło: oficjalna strona Miasta Krosna

02-07-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)