REKLAMA wyszynk

KROSNO: Radni powiatowi walczą o lepszą przyszłość wojewódzkiego szpitala. Jednogłośnie przyjęli apel (FILM, ZDJĘCIA)

|

KROSNO: Radni powiatowi walczą o lepszą przyszłość wojewódzkiego szpitala. Jednogłośnie przyjęli apel (FILM, ZDJĘCIA)

KROSNO / PODKARPACIE. Rada Powiatu Krośnieńskiego jednogłośnie przyjęła apel w sprawie podniesienia stopnia systemu zabezpieczenia dla Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie. Przypomnijmy, że krośnieńska lecznica znalazła się na liście placówek z II stopniem. Szpitale, które nie znalazły się w sieci (III st.) nie mają zagwarantowanego finansowania, natomiast będą mogły, tak jak do tej pory, startować w konkursach świadczeń.

Niedawno wszystkie oddziały wojewódzkie NFZ opublikowały listy placówek, które  zakwalifikowały się do sieci szpitali. Podzielono ją na sześć różnych poziomów. W pierwszym stopniu głównie znalazły się szpitale powiatowe, w drugim – ponadpowiatowe, zaś w trzecim – wojewódzkie. Kolejne poziomy to szpitale: ogólnopolskie, onkologiczne, pediatryczne i pulmonologiczne. Placówki, które znalazły się na tej liście mają być szczególnie istotne dla zapewnienia pacjentom równego dostępu do świadczeń zdrowotnych.

W III st. sieci w województwie znalazły się: szpital powiatowy w Sanoku, szpital powiatowy w Mielcu, wojewódzki szpital w Przemyślu, kliniczny szpital nr 2 w Rzeszowie oraz American heart of Poland także w Rzeszowie.

Warto dodać, że szpitale, które znalazły się w III st. sieci będą miały zagwarantowane finansowanie w ramach umowy z NFZ. Wykazy wejdą w życie od 1 października tego roku, i będą obowiązywały do 30 czerwca 2021 r.

Takiej pewności co do finansowania nie mogą mieć placówki, które figurują na listach jako zakwalifikowane do I oraz II st. Szpitale, które nie znalazły się w sieci, będą mogły tak jak do tej pory startować w konkursach świadczeń. W tym gronie znalazł się Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie.

Warto podkreślić, że do konkursów będą mogły przystępować także szpitale sieciowe. Wówczas, gdy trzeba będzie uruchomić np. dodatkowe oddziały – także będą mogły ubiegać się o środki finansowe.

Jakie pieniądze dla szpitali?

Podstawą finansowania lecznic z sieci będzie ryczałt. Jego wysokość wyliczana będzie na podstawie liczby i struktury świadczeń, które wykonywano w poprzednim okresie.

W pierwszym kwartale funkcjonowania sieci pod uwagę brane będą świadczenia wykonane przez konkretny szpital w 2015 roku, jednak według cen obowiązujących w dniu wejścia w życie sieci. Ryczałt określa wzór, zawarty w rozporządzeniu. Jest taki sam dla wszystkich szpitali.

Ponadto osobnemu finansowaniu będą podlegały świadczenia szczególnie ważne z punktu widzenia potrzeb pacjentów. W tej grupie można wymienić chociażby udzielanie pomocy w razie zawałów serca, programy lekowe, endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego, odbieranie porodów.

W zamierzeniu sieć szpitali ma pomóc pacjentom i usprawnić działanie placówek. Zgodnie z przewidywaniami pacjenci zyskają lepsza dostępność do poradni przyszpitalnych, znaczne skrócenie kolejek na SOR oraz w izbach przyjęć, kompleksową opiekę, czy zapewnienie rehabilitacji. Z kolei szpitale będą zapewniały świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu leczenia szpitalnego, wysokospecjalistyczne, programów lekowych, czy ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (realizowanych w przychodniach przyszpitalnych).

W poniedziałek, podczas nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Krośnieńskiego, radni jednogłośnie przyjęli apel w sprawie zmiany kwalifikacji stopnia podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie.

Apel Rady Powiatu Krośnieńskiego

“Kierując się troską o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców powiatu krośnieńskiego, Rada Powiatu Krośnieńskiego w pełni popiera starania Dyrektora Szpitala w sprawie zmiany zakwalifikowania Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie z II stopnia podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej na terenie województwa podkarpackiego w ramach „sieci szpitali” – na stopień III.

Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie jest  największym ośrodkiem leczniczym w południowej części województwa podkarpackiego, obsługującym bardzo dużą liczbę pacjentów z terenu miasta Krosna, powiatu krośnieńskiego oraz powiatów sąsiadujących.

Mamy nadzieję, że poparcie Rady Powiatu Krośnieńskiego wspomoże działania odwoławcze Dyrektora Szpitala w staraniach o uzyskanie wyższego stopnia podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.

Mając na względzie wagę powyższej sprawy, apelujemy o ponowne przeanalizowanie kwalifikacji Szpitala oraz podniesienie poziomu jego kwalifikacji do III stopnia zabezpieczenia w ramach „sieci szpitali”.

Wkrótce materiał video z wypowiedziami członków zarządu powiatu oraz radnych.

Trwa sesja Rady Powiatu Krośnieńskiego.

Transmisję na żywo z obrad przeprowadził portal tvKrosno.pl

RETRANSMISJA

17-07-2017


Komentarzy: 4 do “KROSNO: Radni powiatowi walczą o lepszą przyszłość wojewódzkiego szpitala. Jednogłośnie przyjęli apel (FILM, ZDJĘCIA)”

 1. Tylko czy apel coś da? says:

  Skoro nawet nikogo ze szpitala nie było na sesji, to chyba los tego apelu jest znany…

 2. Lola says:

  To normalne, że ze szpitala nikogo nie było. Tak samo jest na sesjach Rady Miasta Krosna.

 3. xcv says:

  a co mają do tego przedstawiciele szpitala? Warto byłoby zaprosić posłów których wybrała ziemia krośnieńska w celu wyjaśnienia sprawy. Oto cytat z sanockiego portalu na temat sanockiego szpitala który jest w III stopniu:

  “Warto podkreślić, że spośród szpitali powiatowych na Podkarpaciu tylko lecznica w Mielcu i w Sanoku zostały objęte III st. referencyjności – dodaje poseł Piotr Uruski.
  Zaznacza, że nie bez echa były wyjazdy zarządu powiatu oraz dyrekcji do premier Beaty Szydło oraz szefowej kancelarii premiera Beaty Kempy.”

  http://esanok.pl/2017/dyrektor-szpitala-jestesmy-w-elitarnej-grupie-szpitali-w-kraju-jednak-czeka-nas-ciezka-praca-aby-nie-zostac-zdegradowanym-00e8po.html

  Jestem ciekawy na jakiej podstawie szpital sanocki który nie posiada np. porodówki jest w III stopniu jest wyżej niż krośnieński?

 4. Anonymous says:

  Co chcesz od szpitala z sąsiedniego miasta. Byłem tam na oddziale zakaźnym w zimie i chwale sobie pobyt w nim co do naszego szpitala to wina dyrekcji. W Sanoku poukładali to co było portrzebne a Krosno budzi się z ręka w nocniku. Teraz to już za późno trzeba się przygotować za kilka lat i walczyć. Z tego co słyszałem ze buduje się prywatna porodówka w Sanoku.

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.