KROSNO: Ogólnodostępny pojemnik na elektrośmieci zamiast zbiórki raz w miesiącu (FOTO)

KROSNO / PODKARACIE. Od 1 sierpnia na parkingu przy supermarkecie Kaufland będzie ustawiony pojemnik na drobne elektrośmieci dostępny dla mieszkańców całą dobę 7 dni w tygodniu.

Stacjonarny pojemnik zastąpi dotychczasową formę odbioru elektrośmieci czyli z parkingu przy Urzędzie Miasta Krosna na ul. Lwowskiej w pierwszą sobotę miesiąca.

Do pojemnika możemy wrzucać wszelkie zużyte urządzenia małogabarytowe za wyjątkiem świetlówek.

Jednocześnie przypominamy, że dla mieszkańców miasta Krosna dostępna jest usługa bezpłatnego odbioru dużych elektrośmieci bezpośrednio z domu. Wystarczy zadzwonić pod numer infolinii 2222 333 00 lub wypełnić formularz na stronie www.elektrosmieci.pl.  Odpowiednio przygotowany sprzęt (a więc np. odłączony od prądu, wodociągów) odbierany jest ze wskazanej lokalizacji w ustalonym terminie. Usługa dotyczy dużych elektrośmieci (np. pralek, lodówek, telewizorów powyżej 24 cali), ale przy tej okazji może być zabrany również mały sprzęt.

Elektrośmieci to zużyty, popsuty, już nieużywany sprzęt działający kiedyś na prąd lub baterie, np. pralki, lodówki, miksery, telewizory, komputery czy świetlówki. Zgodnie z Ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym uznawane są za odpady niebezpieczne, wymagające selektywnej zbiórki. Za wyrzucenie ich do zwykłego kosza grozi kara grzywny do 5 000 zł.

Dlaczego to takie ważne?
Elektrośmieci wyrzucone do śmietnika lub porzucone na łonie przyrody, bezpośrednio zanieczyszczają środowisko stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi.
Szkodliwe substancje (np. freon w lodówkach, rtęć w świetlówkach i kineskopach) mogą wydostać się na zewnątrz ze źle zagospodarowanych lub zdemontowanych zużytych urządzeń, następnie przenikają z deszczem do gleby i wód gruntowych. W konsekwencji, niewłaściwe pozbywanie się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego może być w przyszłości przyczyną poważnych problemów zdrowotnych u ludzi i zwierząt.

Zebrane elektrośmieci są w bezpieczny sposób demontowane, szkodliwe substancje są neutralizowane a odzyskane w procesie surowce przekazywane do recyklingu.

źródło: materiały nadesłane / Urząd Miasta Krosna

25-07-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)