KROSNO: Krok od tragedii na święta. 4 osoby, w tym 9-miesięczne dziecko w szpitalu

KROSNO / PODKARPACIE. Strażacy po raz kolejny zwracają się z gorącym apelem o ostrożność do wszystkich, którzy użytkują urządzenia grzewcze na gaz, drewno czy węgiel. Prawie każdy uważa, że nieszczęścia dotykają innych, a nie nas. Niestety, nieszczęśliwe zbiegi okoliczności albo wręcz balansowanie na granicy rozsądku przy używaniu urządzeń grzewczych, może sprowadzić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Mieszkańcy jednego z budynków wielorodzinnych na terenie miasta Krosna, nad ranem 24 grudnia, zostali postawieni na nogi, gdyż w jednym z mieszkań tego budynku, podczas kąpieli w wannie mężczyzna stracił przytomność. Jego żona dzwoniąc na nr alarmowy 112, prosiła o szybką pomoc. Jak się okazało w mieszkaniu tym, w różnych pomieszczeniach strażacy stwierdzili stężenie od 60 do 100 ppm tlenku węgla. Kierujący działaniami zarządził ewakuację wszystkich przebywających w mieszkaniu. W konsekwencji do szpitala zostały przewiezione 4 osoby, tj. mężczyzna i kobieta oraz 2 dzieci (9 miesięcy i 6 lat). Ponadto wykonano pomiary we wszystkich dostępnych mieszkaniach w tym budynku, stwierdzając w niektórych z nich stężenia tlenku węgla o wartości do 20 ppm, a na klatce schodowej na IV piętrze 45 ppm CO.

Wszyscy borykamy się z kosztami ogrzewania podczas sezonu zimowego, jednakże osoby, które mają urządzenia czerpiące powietrze do spalania z pomieszczeń, w których przebywają, przy zakłóceniu procesu wentylacji są szczególnie zagrożone zatruciem tlenkiem węgla, którego nie widać i nie czuć. Zwłaszcza jest to niebezpieczne w porze nocnej, gdy śpiąc nie jesteśmy w stanie zareagować na potencjalnie niebezpieczne sytuacje, które być może byśmy zauważyli.

Nie ma jednak co zdawać się na własne, zawodne zmysły i spostrzegawczość, gdy w grę wchodzi nasze zdrowie i życie. Jednym ze sposobów zabezpieczenia się przed podstępnym tlenkiem węgla jest zakupienie odpowiedniego detektora tlenku węgla oraz zamontowanie i eksploatowanie go zgodnie z instrukcją obsługi. Oczywiście należy pamiętać o prawidłowości pracy urządzeń grzewczych, drożności przewodów wentylacyjnych i rozszczelnieniu okien i drzwi, aby dostarczyć powietrza niezbędnego do spalania paliwa.

W tym roku prowadzona jest II edycja kampanii społecznej “Czad i ogień. Obudź czujność”, prowadzonej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Głównym celem kampanii jest zwiększenie świadomości społeczeństwa o zagrożeniach związanych z sezonem grzewczym, a także sposobami im przeciwdziałania.

W ramach kampanii “Czad i ogień. Obudź czujność”, strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Krośnie, w wielu szkołach prowadzili spotkania informacyjne dla dyrekcji i nauczycieli szkół, rozdawali plakaty informacyjne i prosili o podjęcie tematu podczas zajęć z dziećmi i młodzieżą. Odbywały się również spotkania z dziećmi, czy rodzicami podczas wywiadówek. Akcja będzie prowadzona w dalszym ciągu w 2018 roku, dlatego też istnieje możliwość zorganizowania spotkań z dziećmi w szkołach, podczas zebrań z rodzicami, czy podczas zajęć szkoleniowych w zakładach pracy.

opracowanie: bryg. Mariusz Kozak

źródło: KM PSP w Krośnie

foto: archiwum

02-01-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)