REKLAMA

KROSNO: Krok od tragedii na święta. 4 osoby, w tym 9-miesięczne dziecko w szpitalu

KROSNO / PODKARPACIE. Strażacy po raz kolejny zwracają się z gorącym apelem o ostrożność do wszystkich, którzy użytkują urządzenia grzewcze na gaz, drewno czy węgiel. Prawie każdy uważa, że nieszczęścia dotykają innych, a nie nas. Niestety, nieszczęśliwe zbiegi okoliczności albo wręcz balansowanie na granicy rozsądku przy używaniu urządzeń grzewczych, może sprowadzić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Mieszkańcy jednego z budynków wielorodzinnych na terenie miasta Krosna, nad ranem 24 grudnia, zostali postawieni na nogi, gdyż w jednym z mieszkań tego budynku, podczas kąpieli w wannie mężczyzna stracił przytomność. Jego żona dzwoniąc na nr alarmowy 112, prosiła o szybką pomoc. Jak się okazało w mieszkaniu tym, w różnych pomieszczeniach strażacy stwierdzili stężenie od 60 do 100 ppm tlenku węgla. Kierujący działaniami zarządził ewakuację wszystkich przebywających w mieszkaniu. W konsekwencji do szpitala zostały przewiezione 4 osoby, tj. mężczyzna i kobieta oraz 2 dzieci (9 miesięcy i 6 lat). Ponadto wykonano pomiary we wszystkich dostępnych mieszkaniach w tym budynku, stwierdzając w niektórych z nich stężenia tlenku węgla o wartości do 20 ppm, a na klatce schodowej na IV piętrze 45 ppm CO.

Wszyscy borykamy się z kosztami ogrzewania podczas sezonu zimowego, jednakże osoby, które mają urządzenia czerpiące powietrze do spalania z pomieszczeń, w których przebywają, przy zakłóceniu procesu wentylacji są szczególnie zagrożone zatruciem tlenkiem węgla, którego nie widać i nie czuć. Zwłaszcza jest to niebezpieczne w porze nocnej, gdy śpiąc nie jesteśmy w stanie zareagować na potencjalnie niebezpieczne sytuacje, które być może byśmy zauważyli.

Nie ma jednak co zdawać się na własne, zawodne zmysły i spostrzegawczość, gdy w grę wchodzi nasze zdrowie i życie. Jednym ze sposobów zabezpieczenia się przed podstępnym tlenkiem węgla jest zakupienie odpowiedniego detektora tlenku węgla oraz zamontowanie i eksploatowanie go zgodnie z instrukcją obsługi. Oczywiście należy pamiętać o prawidłowości pracy urządzeń grzewczych, drożności przewodów wentylacyjnych i rozszczelnieniu okien i drzwi, aby dostarczyć powietrza niezbędnego do spalania paliwa.

W tym roku prowadzona jest II edycja kampanii społecznej “Czad i ogień. Obudź czujność”, prowadzonej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Głównym celem kampanii jest zwiększenie świadomości społeczeństwa o zagrożeniach związanych z sezonem grzewczym, a także sposobami im przeciwdziałania.

W ramach kampanii “Czad i ogień. Obudź czujność”, strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Krośnie, w wielu szkołach prowadzili spotkania informacyjne dla dyrekcji i nauczycieli szkół, rozdawali plakaty informacyjne i prosili o podjęcie tematu podczas zajęć z dziećmi i młodzieżą. Odbywały się również spotkania z dziećmi, czy rodzicami podczas wywiadówek. Akcja będzie prowadzona w dalszym ciągu w 2018 roku, dlatego też istnieje możliwość zorganizowania spotkań z dziećmi w szkołach, podczas zebrań z rodzicami, czy podczas zajęć szkoleniowych w zakładach pracy.

opracowanie: bryg. Mariusz Kozak

źródło: KM PSP w Krośnie

foto: archiwum

02-01-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • twój komentarz zostanie wyróżniony
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki)
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Inline
Inline