REKLAMA

Karpackie Klimaty zapraszają w ten weekend!

KROSNO/PODKARPACIE. Od 17 do 19 sierpnia potrwają Karpackie Klimaty. 

Festiwal Kultur Pogranicza KARPACKIE KLIMATY od lat kusi zapachem świeżo pieczonego chleba, smakiem węgierskiego wina i uwielbianych w regionie proziaków, towarzystwem mieszkańców i przyjezdnych, zaproszonych gości z Polski i z zagranicy. To wyjątkowy weekend, kiedy rynek ożywa oferując smaki, przygody i niezapomniane wrażenia.

 

W tym roku gościem Karpackich Klimatów będzie Radio Biwak, które rozpocznie swój wakacyjny program na krośnieńskiej starówce (godz. 9.00-12.00)

Spotkania z twórcami i artystami festiwalu Karpackie Klimaty. Rozmowy z gośćmi z miast partnerskich Krosna. Program poprowadzą: Renata Machnik, Adam Głaczyński.

Media nie opuszczą w ten weekend Krosna. Także TVN nada swój program Kuchnia Dzień Dobry  TVN w sobotę, godz. 8.30-11.00 z widokiem na Wieżę Farną.

Gotować będzie Paweł Dobrzański, właściciel i szef kuchni sieci restauracji Posmakuj WARSZAWA i Posmakuj KROSNO. Zdobywca I miejsca na Festiwalu Kuchni Dworskiej w 2003 roku, wraz z Pascalem Brodnickim przygotowywał obiad dla prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Nicolasa Sarkozy’ego w Pałacu Prezydenckim.

KLIMATYCZNA SCENA

Na scenie wystąpią zespoły ludowe, folkowe – prezentujące sztukę karpackich krajów – tę znaną i tę, którą dopiero warto poznać.

Piątek 17.30 wystąpią:

Młodzieżowa Orkiestra Dęta GREENHORNS Marl (Niemcy)

Zespół wokalny OLŠAVAN z Vyšnej Olšavy (Słowacja)

Zespół taneczny ZALAI CSÜNTÖK Zalaegerszeg (Węgry)

Zespół taneczny BODROG Sárospatak (Węgry) 

 

21.30 Koncert Kobiecym głosem KAROLINA SKRZYŃSKA

CHŁOPCY KONTRA BASIA

 

Sobota 17.00

Karpacki tygiel Zespół taneczny ZALAI CSÜNTÖK Zalaegerszeg (Węgry)

Zespół taneczny BODROG Sárospatak (Węgry)

RABI GABI Uherské Hradiště (Czechy)

 

21.00 Koncert Pieśni spod strzechy RATATAM & FOLK DREAM TEAM (Polska)

 

Niedziela 17.00 Koncert Muzyka z Szerokiej RABI GABI – Uherské Hradiště (Czechy)

LEGEND OF KAZIMIERZ (Polska)

MAGDA BRUDZIŃSKA KLEZMER TRIO (Polska).

 

SZTUKA I SMAKI POGRANICZA

Karpackie Klimaty to miejsce spotkania twórców pogranicza. W trakcie festiwalu swoje prace chętnie prezentują malarze, rękodzielnicy, rzeźbiarze. Kolorowe stragany pełne są ręcznie wykonanych drobiazgów, a ulica Ordynacka zamienia się w niemal unikatową karpacką galerię sztuki.

 

Z KROSNA DO KROSNA

18 sierpnia 2018 o godzinie 11.30 w Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy premierowej 10. edycji Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” połączone z ceremonią uhonorowania laureatów. Po raz pierwszy biennale zostało zorganizowane w 2000 roku i spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony artystów sztuki włókna z wielu krajów. Konkurs skierowany jest do twórców profesjonalnych. Jego finałem jest wystawa, która premierowo eksponowana jest zawsze w Krośnie. Głównym założeniem regulaminu konkursowego jest wymóg dotyczący materii twórczej – prace powinny zawierać minimum 75% lnu w dowolnym jego sposobie występowania – włókno, przędza, tkanina.

 

W tym roku przypada dziesiąta – jubileuszowa edycja wydarzenia, w związku z czym towarzyszą mu dwie wystawy czasowe. Pierwsza z nich prezentowana będzie w Wieży Farnej. Została ona poświęcona tragicznie zmarłej artystce tkaniny i uczestniczce biennale – Annie Kobak-Pisowackiej. Druga ekspozycja jest prezentacją prac laureatów Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” znajdujących się w zbiorach Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Zobaczyć ją będzie można w Piwnicy PodCieniami. Uroczyste otwarcie wystaw odbędzie się 16 sierpnia 2018 o godzinie 17.00 i 18.00.

 

Patronat honorowy na 10. MBATL „Z krosna do Krosna” 2018 sprawują: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – prof. Piotr Gliński, Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl i Prezydent Miasta Krosna – Piotr Przytocki.

 

FESTIWAL WIN WĘGIERSKICH

W tym roku Stowarzyszenie Portius otworzy Festiwal Win Węgierskich imienia Wojciecha Portiusa. Miłośnicy węgrzyna będą degustować wina z Egeru, Tokaju i znad Balatonu. Bogate smaki węgierskich trunków pójdą w parze z równie bogatym programem wydarzenia.

Degustacje: odbywać się będą w Centrum Dziedzictwa Szkła (17 sierpnia, godz. 18.00 i 21.00 oraz 18 sierpnia, godz. 17.00 i 21.00).

Najznakomitszych win spróbować będzie można również na rynku krośnieńskim od piątku do niedzieli.

 

ZAKLĘTE W SZKLE

Spacerując po krośnieńskiej starówce, w dniach festiwalu, będzie można zauroczyć się krośnieńskim szkłem. Plenerowa ekspozycja przygotowana przez Centrum Dziedzictwa Szkła, miejscowe huty i pracownie artystyczne odkrywa nie tylko tradycje, ale także współczesność szklarskiego przemysłu i rzemiosła.

 

ŚWIĘTO CHLEBA

Karpackim Klimatom od lat towarzyszy urokliwy konkurs „Ulubiony chleb krośnian”. Ten festiwalowy moduł cieszy się ogromną popularnością, a zapach świeżego pieczywa cieszy zmysły odwiedzających krośnieńską starówkę. Któż nie oddaje się z lubością degustacji ciepłego, aromatycznego i wedle receptur najróżniejszych stworzonego, chleba. Wszyscy degustujący chleby będą mogli wybrać swój ulubiony bochenek. Zgłaszający się do konkursu piekarze walczyć będą swoimi wyrobami piekarniczymi o tytuł „Ulubionego chleba krośnian”.

Głosowanie: 18 sierpnia (sobota), godz. 9.00-16.00, 19 sierpnia (niedziela), godz. 9.00-15.00

Ogłoszenie wyników: około godz. 16.30 na scenie głównej w rynku

 

BIEG ULICZNY

19 sierpnia (niedziela), godz, 10.00

W niedzielne przedpołudnie, kiedy Karpackie Klimaty zaczynają się dopiero budzić, krośnieńska starówka wypełnia się pasjonatami sportowego trybu życia. XIV Bieg Uliczny „O Skarb Portiusa”, organizowany przez MOSiR Krosno odbywał się będzie następującą trasą:

START godz. 10.00 – Rynek | ul. Piłsudskiego | rondo Solidarności | ul. Legionów | rondo Niezapominajki | ul. Sicińskiego | rondo Zawodzie | ul. Białobrzeska | ul. Moniuszki | ul. Konopnickiej | ul. Krakowska | ul. Piłsudskiego | rondo Solidarności | ul. Piłsudskiego | Rynek – META

 

Biegaczom potrzebny jest doping, dlatego wszyscy kibicujący na trasie są mile widziani.

 

Karpackie Klimaty z PWSZ

TWÓRCZO I NAUKOWO

 

18 sierpnia (sobota), godz. 10.00, aula, ul. Kazimierza Wielkiego

Rośliny lecznicze Cergowej – wykład dr Henryka Różańskiego, dr Dominika Wróbla

 

18 sierpnia (sobota), godz. 12.00-18.00 | 19 sierpnia (niedziela), godz. 12.00-17.00,

Dziedziniec PWSZ, ul. Kazimierza Wielkiego 4-8

Czy znasz Polskę? – konkurs | Wyścig o kropelce: efektywne wykorzystanie energii | Łamigłówki towaroznawcze | W poszukiwaniu minerałów | Dom na piasku | Akademia zdrowia | Świadome odżywianie | Zarządzaj twórczo | Znajdź kod cyfrowy | Kropka/kreska, zakoduj tekst

Malowanie na drewnie i nie tylko…

 

Rynek, Krosno

Akademickie Koło Fortuny – Baw się i wygrywaj

 

Biblioteka PWSZ, Rynek 1

Bielik – wystawa fotograficzna

Znak państwa i narodu – wystawa książek

Dla dzieci: A to Polska właśnie… (gry, rebusy, zagadki, instrukcja składania flagi)

 

RZEMIEŚLNICY NA KROŚNIEŃSKIM RYNKU

Ten moduł jest przygotowywany przez rzemieślników zrzeszonych wokół Cechu Rzemiosł Różnych. Cech oznaczający zrzeszenie tego samego lub podobnych zawodów, uformowane według ściśle sprecyzowanego prawa cechowego, pod przewodnictwem Starszego Cechowego gwarantuje jakość wyrobów i prezentacji rzemieślników na krośnieńskim rynku. Wszyscy goście festiwalu będą mogli poznać tajniki rzemiosła piekarniczego, oddać się degustacji wyrobów cukierniczych i piekarniczych.

 

PLENEROWA WYSTAWA FOTOGRAFII

W malowniczych miejscach miasta prezentujemy zdjęcia fotografów zrzeszonych w Fotoklubie RCKP. Najnowsze fotografie w plenerowej kolekcji będzie można zobaczyć przy ul. Piłsudskiego, w drodze do rynku.

 

ZAKĄTEK ROZMAITOŚCI GALICYJSKICH

ul. Franciszkańska

Do wyjątkowego miejsca przy ul. Franciszkańskiej w piątkowy i sobotni wieczór zaprasza Stowarzyszenie Unia Przedsiębiorczych. Zakątek Rozmaitości Galicyjskich to spotkanie z tradycją i kulturą regionu karpackiego. Muzyka, turystyczny klimat, tradycyjne kulinarne produkty lokalne, a wszystko to w niezwykłej scenerii starego miasta. Muzycznym działaniom na Zakątku, jak co roku, towarzyszyć będzie Konkurs na najlepszą nalewkę Galicji.

 

17 sierpnia, godz. 19.00 Rozpalenie ogniska i rozpoczęcie kolejnej edycji Zakątka Rozmaitości Galicyjskich | 19.30 Koncert zespołu Happy Hours | 21.00 Koncert zespołu Łubu Dubu (etno folk)

18 sierpnia, godz. 19.00 Koncert zespołu Pogórzanie | 20.00 Ogłoszenie wyników w konkursie nalewkowym | 20.45 Koncert łemkowskiego zespołu Burian

 

Klimatyczne nicnierobienie

ul. Franciszkańska

17-19 sierpnia, od godziny 11.00 Strefa relaksu | Kram z karpackimi pamiątkami – zrób je sam!

 

FGAqzx3Q

 

źródło: materiały nadesłane

 

 

 


13-08-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • twój komentarz zostanie wyróżniony
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki)
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Inline
Inline