Jedziesz za granicę? Uważaj żeby przypadkiem nie zostać przemytnikiem

W ostatnich latach zatrzymano wielu Polaków narkokurierów. To efekt działalności gangów, których ofiarami stają się coraz częściej polscy turyści (rocznie co najmniej pół tysiąca Polaków). Przemytnicy znajdują swe ofiary w restauracjach oraz hotelach. Nawiązują znajomość, a potem proszą o przewiezienie przez granicę paczki albo podrzucają narkotyki do bagażu.

Jak nie stać się ofiarą przemytników narkotyków?

  • nie należy zostawiać swoich bagaży bez dozoru w miejscach publicznych
  • nie należy powierzać swoich bagaży osobom obcym
  • nie należy przyjmować od osób nie w pełni zaufanych żadnych rzeczy w celu przewiezienia przez granicę i przekazania ich później osobom trzecim
  • należy zabezpieczać bagaż, żeby nie było do niego łatwego dostępu np. zamykać walizki na kluczyki
  • w czasie kontroli granicznej należy szczególnie pilnować walizek, aby uniknąć ich celowej podmiany
  • warto stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec wyjątkowo atrakcyjnych ofert wyjazdu za granicę

Najważniejsze! Zgłaszać funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej, Policji lub Straży Granicznej każda próbę wykorzystania do przewiezienia podejrzanych pakunków.

Zagrożenie karne za przemyt narkotyków

Zgodnie z art. 55 ust.1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, kto wbrew przepisom ustawy dokonuje przywozu, wywozu, wewnątrzwspólnotowego nabycia, dostawy lub przewozi przez terytorium RP lub terytorium innego państwa środki odurzające, substancje psychotropowe lub słomę makową, podlega grzywnie i karze pozbawiania wolności do lat 5.

Przykładowe konsekwencje karne w innych krajach

Władze Kolumbii systematycznie zaostrzają kary za przestępstwa związane z przemytem narkotyków. Zgodnie z przepisami aktualnie obowiązującego kodeksu karnego, przemyt kokainy w ilości między 100 g, a 2000 g zagrożony jest karą bezwzględnego pozbawiania wolności w wymiarze od 6 do 8 lat oraz karą grzywny w wysokości ponad 50 tys. USD. Złagodzenie kary w postaci zwolnienia warunkowego (bez możliwości opuszczenia Kolumbii) możliwe jest po odbyciu 2/3 zasądzonej kary. Biorąc pod uwagę trudne warunki panujące w zakładach karnych, niezbędna jest stała pomoc finansowa i materialna ze strony rodziny.

Kraje, w których za przemyt narkotyków, turystów skazuje się na karę śmierci: Tajlandia, Chiny, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indonezja, Malezja czy Wietnam.

fot. archiwum KAS

Źródło: Służba Celno-Skarbowa

04-08-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)